Güney Avrupa ve Türkiye'de pasif emek piyasası politikaları: Karşılaştırmalı bir analiz
Passive labor market policies in Southern European and Turkey: A comparative analysis
- Tez No: 749974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
İkinci Dünya Savaşı ile Petrol Krizi arasında geçen dönemde, ülkelerde tam istihdam seviyesi gözlenmiştir. Petrol kriziyle birlikte işsizlikte artış yaşanmış ve geçmişten günümüze gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkeler için önemli bir sorun olmuştur. İşsizlikte yaşanan artış, işsizlikle mücadelede çeşitli önlemler alınmasını zorunlu hale gelmiştir. Ülkeler işsizlikle mücadelede aktif ve pasif emek piyasası gibi çeşitli politikalar uygulamaktadır. Aktif emek piyasası politikalarında, işsiz bireyleri istihdama dahil etmek için çeşitli politikalar uygulanırken; pasif emek piyasası politikalarında, işsizliğin olumsuz etkilerinden bireyleri korumak için nakdi yardım uygulanmaktadır. Bu tezde Güney Avrupa Refah Rejimi olarak adlandırılan; İtalya, İspanya, Portekiz ile benzer sosyo-ekonomik yapıya sahip olan Türkiye'de uygulanan pasif emek piyasası politikaları karşılaştırılarak bir değerlendirme yapılmıştır. Tezde, öncelikli olarak, pasif emek piyasası politikalarına yer verilmiştir. İkinci bölümde, refah modellerine ve Güney Avrupa Refah Rejimi Ülkeleri'nden bahsedilerek; bu ülkelerde uygulanan pasif emek piyasası politikalarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de uygulanan pasif emek piyasası politikalarına yer verilerek, Güney Avrupa Refah Rejimi Ülkeleri ile bir karşılaştırma yapılmıştır. Sonuç olarak, Güney Avrupa Refah Rejimi Ülkeleri ile Türkiye'de uygulan pasif emek piyasası politikaları karşılaştırılmış ve Türkiye'de uygulanan pasif emek piyasası politikalarının geliştirilmesi gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the period between the Second World War and the Petroleum Crisis, full employment level was observed in the countries. Unemployment has increased with the petroleum crisis and it has been an important problem for both developed and developing countries from past to present. The increase in unemployment has made it necessary to take various measures in the fight against unemployment. Countries implement various policies such as active and passive labor market in the fight against unemployment. In active labor market policies, various policies are implemented to include unemployed individuals in employment; In passive labor market policies, cash aid is applied to protect individuals from the negative effects of unemployment. In this thesis, the called Southern European Welfare Regime; An evaluation has been made by comparing the passive labor market policies implemented in Turkey, which has a similar socio-economic structure with Italy, Spain and Portugal. In the thesis, primarily passive labor market policies are included. In the second part, welfare models and Southern European Welfare Regime Countries are mentioned; passive labor market policies implemented in these countries are included. In the third part, the passive labor market policies implemented in Turkey were included and a comparison was made with the Southern European Welfare Regime Countries. As a result, the passive labor market policies implemented in Southern European Welfare Regime Countries and Turkey were compared and it was understood that the passive labor market policies implemented in Turkey should be improved.