Voleybol hakemlerinin mesleki doyum ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of professional satisfaction and burnout levels of volleyball referees
- Tez No: 865291
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Voleybol hakemlerin mesleki doyum ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilen bu araştırmanın evren ve örneklem grubunu Aydın ve İzmir ilinde görev yapan 275 voleybol hakemi oluşturmaktadır. Çalışma kapsamıda araştırmacı tarafından voleybol hakemlerinin yaş, medeni durum, eğitim durumu ve hakemlikle ilgili soruların yer aldığı kişisel bilgi formu hazırlanmıştır. Bunun yanında voleybol hakemlerinin tükenmişlik düzeylerini ölçmek için; Maslach ve Jackson (1981) tarafından geliştirilen ve Ergin (1993) tarafından Türkçeye uyarlanan tükenmişlik ölçeği, mesleki doyum düzeylerinin belirlenebilmesi için Kuzgun ve arkadaşları (1999) mesleki doyum ölçeğinden yararlanışmıştır. Çalışmada SPSS 26 programı aracılığıyla voleybol hakemlerinden elde edilen veriler analiz edilmiştir. İlk olarak verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için çarpıklık ve basıklık değerleri hesaplanmış ve verilerin normal dağılım gösterdiği saptanmıştır. Bu doğrultuda, voleybol hakemlerinin tükenmişlik ve mesleki doyum düzeylerini demografik özelliklere göre karşılaştırmak için bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizinde elde edilen farklılıkların hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için Bonferroni testi kullanılmıştır. Karşılaştırmalarda“mesleği severek yapma”değişkeninde yer alan“hayır”yanıtı yalnızca 1 eleman içerdiği için analize dahil edilmemiştir. Ayrıca bu çalışmada“yaş”değişkeni sürekli değişken olarak yer aldığı için karşılaştırma analizi yapılmamış, voleybol hakemlerinin yaşları ile tükenmişlik ve mesleki doyum düzeyleri arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi kullanılarak belirlenmiştir. Son olarak voleybol hakemlerinin tükenmişlik düzeyleri ile mesleki doyum düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Aydın ve İzmir ilinde görev yapan voleybol hakemlerinin mesleki doyum ve tükenmişlik düzeylerinin belirlenebilmesi amacıyla gerçekleştirilen bu araştırma bulgulara bakıldığında; Aydın ve İzmir ilinde görev yapan voleybol hakemlerinin mesleki tükenmişlik düzeylerinin yaş, medeni durum, ödüllendirilme durumu değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılaşırken, deneyim yılı, eğitim düzeyi, hakemlik kademesi, maçlara çıkılan yaş grubu, alınan ücretten memnun olma, alınan ücretlerin ihtiyaçları karşılama durumu, değişkenlerine göre farklılaşmadığı görülmüştür. Bununla birlikte Aydın ve İzmir ilinde görev yapan voleybol hakemlerinin mesleki doyumlarının yaş, medeni durum, eğitim durumu, ödüllendirme, ücretlerin ihtiyaçları karşılama durumu değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılaşırken, deneyim yılı, hakemlik kademesi ve yaş grupları durumu değişkenlerine göre farklılaşmadığı görülmüştür. Yapılan veri analizi sonucu bulgularda, voleybol hakemlerinin tükenmişlik düzeyleri ile mesleki doyum düzeyleri arasındaki negatif ve anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgulara göre voleybol hakemlerin tükenmişlik düzeyleri mesleki doyumlarına etki etmektedir. Voleybol hakemlerinin tükenmişlik düzeylerini azaltmak ve mesleki doyumlarını artırmak için önlemler alınması gerektiğine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The universe and sample group of this research conducted to examine the professional satisfaction and burnout levels of volleyball referees comprise 275 volleyball referees working in Aydın and Izmir provinces. Within the scope of the study, a personal information form was prepared by the researcher containing the age, marital status, educational status of volleyball referees and questions about refereeing. In addition, to measure the burnout levels of volleyball referees, The burnout scale, developed by Maslach and Jackson (1981) and adapted to Turkish by Ergin (1993), used the professional satisfaction scale by Kuzgun et al (1999) to determine occupational satisfaction levels. In the study, the data obtained from volleyball referees through the SPSS 26 program were analyzed. Firstly, the skewness and kurtosis values were calculated to determine whether the data showed a normal distribution and it was determined that the data showed a normal distribution. In this direction, independent sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to compare the burnout and professional satisfaction levels of volleyball referees according to demographic characteristics. The Bonferroni test was used to determine which groups the differences obtained in the one-way variance analysis were between. Dec. The“no”answer included in the“loving the profession”variable in the comparisons was not included in the analysis because it contains only 1 element. In addition, since the“age”variable was included as a continuous variable in this study, no comparison analysis was performed, and the relationship between the ages of volleyball referees and burnout and professional satisfaction levels was determined using Pearson correlation analysis. Dec. Finally, Pearson correlation analysis was performed to determine the relationship between the burnout levels of volleyball referees and professional satisfaction levels. Dec. Looking at the findings of this research conducted to determine the professional satisfaction and burnout levels of volleyball referees working in the province of Aydin and Izmir, it was found that the professional burnout levels of volleyball referees working in the province of Aydin and Izmir significantly differ according to age, marital status, reward status variables, experience year, education level, refereeing level, age group of the matches, satisfaction with the fees received, the status of meeting the needs of the fees received, do not differ according to their variables. However, while the professional satisfaction of volleyball referees working in Aydın and Izmir provinces differs significantly according to the variables of age, marital status, educational status, awarding, wages, meeting the needs, it was found that they do not differ according to the variables of experience year, refereeing level and age group status. As a result of the data analysis, it was found that there is a negative and significant relationship between the burnout levels of volleyball referees and their professional satisfaction levels Dec. According to these findings, the burnout levels of volleyball referees affect their professional satisfaction. It has been reached that measures should be taken to reduce the burnout levels of volleyball referees and increase their professional satisfaction.