Improving asymmetric decarboxylative aldol reaction and synthesis of TPT-acetylene matrix
Asimetrik dekarboksilatif aldol reaksiyonunun geliştirilmesi ve TPT-asetilen matriks sentezi
  1. Tez No: 750008
  2. Yazar: HANDE GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalar ve organokatalizörlerin kullanımı oldukça artmıştır. Metal katalizörlerden farklı olarak toksik özelliği bulunmaması ve iyi katalitik özellik göstermeleri organokatalizörlerin geniş bir organik reaksiyon alanında kullanılabilirliğini sağlamıştır. Öncelikli olarak, α-amidohemimalonatların aldehitlerle olan dekarboksilatif aldol reaksiyonu, bifonksiyonel organokatalizör varlığında incelenmiştir. Hem enantiyoseçicilik hem de diastereoseçicilik anlamında en iyi değerleri sağlamak için optimizasyon çalışması yapılmıştır. α-Amidohemimalonat ve 4-nitrobenzaldehit ile yapılan dekarboksilatif aldol çalışmasında hem rasemik hem de kiral ürün sentezlenmiştir. Yapı aydınlatması NMR spektroskopisi ile yapılırken enantiyo ve diastereoseçicilik değerleri HPLC ile belirlendi. Tezin ikinci kısmı ise organokatalizörlerin kullanımının farklı bir yönünü içermektedir. Yüksek miktarda katalizör kullanımı ya da katalizörün geri kazanımı ve tekrar kullanımındaki zorluklar nedeniyle bu tip katalizörlerin sınırlı kullanımı bulunmaktadır. Bu bağlamda, organokatalizörlerin katı destekler üzerinde immobilizasyonu, sınırlamalardan kaçınmak için umut verici bir strateji olarak ortaya çıkmaktadır. Bu projede, uygun katalizörlerin bağlanabileceği tiyofen-pirol-tiyofen (TPT) matriks sistemleri sentezlenecektir. TPT ürününü elde etmek için önce 1-(tiofen-2-il)-4-(tiofen-3-il)bütan-1,4-dion (diketon öncüsü) sentezlenmektedir. Ardından TPT ürünleri üretilmiştir. Sonuç olarak, TPT monomeri elektropolimerizasyon yöntemi ile polimerleştirilerek yeniden kullanılabilir bir organokatalizör matriksi olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, studies, and the use of organocatalysts have increased considerably. Unlike metal catalysts, non-toxic, robust organocatalysts have ensured their usability in many organic reactions. In this work, a new sulfonamide type bifunctional organocatalyst was synthesized and used in the asymmetric reaction. First, the decarboxylative aldol reaction of α-amidohemimalonates with aldehydes was studied in the presence of a bifunctional organocatalyst. An optimization study of this reaction was performed to enhance the enantioselectivity and diastereoselectivity. Racemic and chiral products of decarboxylative aldol reaction were synthesized with α-amidohemimalonate and 4-nitrobenzaldehyde. The structure elucidation of the product was done with NMR spectroscopy, and the selectivities were determined with HPLC. The second part of the thesis involves a different aspect of organocatalysts' usage. Because of high catalyst loading requirements or difficulties in catalyst recovery and reuse in organocatalysis, these catalysts have limited practical applicability. In this context, the immobilization of organocatalysts on solid supports has emerged as a promising strategy to avoid these limitations. In this project, various thiophene-pyrrole-thiophene (TPT) host systems that are able to anchor proper organocatalysts were synthesized. To reach the TPT product, 1-(thiophen-2-yl)-4-(thiophen-3-yl)butane-1,4-dione (the diketone precursor) was synthesized first. Then, the TPT products were manufactured. The TPT monomer was polymerized and proved to become a reusable organocatalysts' matrix.