İşçinin sadakat borcu
Employee's duty of loyalty
- Tez No: 750018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİYAMİ ALP LİMONCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sadakat kavramı, aile ilişkileri, hukuk, din, siyaset, ticaret, psikoloji gibi hayatın her alanına sirayet eden ahlaki kökenli bir kavramdır. İnsan güvenmeye ve inanmaya ihtiyaç duyan bir varlıktır, karşılıklı güvenin oluşmadığı hallerde insan ilişkileri oldukça zor ve karmaşık bir hal alır. Taraflar arasında karşılıklı borç doğuran iş sözleşmesinde, tarafların edimleri süreklilik arz etmektedir. Bu sürekliliğin sağlanabilmesi için taraflar arasında sıkı bir tabiiyet ve güven ilişkisi olmalıdır. Karşılıklı güven unsuruyla öne çıkan iş sözleşmesi kapsamında işçi, işverene karşı olan iş görme borcunu sadakatle yerine getirmelidir. Sadakat, ifaya yönelik sürekli ve tutarlı bir davranışta bulunmayı gerektirir. İşçinin asıl edim yükümlülüğü olan iş görme borcunun yanında yan edim yükümlülüğü olarak yer alan sadakat borcu, asıl borcun gerektiği gibi ifa edilmesine hizmet eder. Sadakat borcu içerisinde, özen borcu, sır saklama borcu, bilgilendirme borcu, rekabet etmeme borcu gibi birçok olumlu ve olumsuz davranış yükümlülüğü barındırmaktadır. Temelini doğruluk ve güven ilkesinden alan bu borç kapsamında işçi, işverenin menfaatlerini korumak ve menfaatlerine zarar verebilecek davranışlardan kaçınma yükümlülüğü taşır. İşçiden sadakat borcu kapsamında beklenebilecek davranışları tek tek sayabilmek mümkün değildir, dinamik ve somut olayın özelliklerine göre değişken bir yapısı vardır. Çağdaş iş hukuku prensipleriyle, taraflar arasındaki kişisel bağlılık giderek artmış, sadakat borcu adeta temel bir borç niteliğine bürünmüştür. Bu çalışmada, işçinin sadakat borcu, temel kaynağı olan 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu 2. madde, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 396. madde ve 4857 sayılı İş Kanunu'nun 25/2. Maddesinde yer alan hükümler çerçevesinde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of loyalty, family relations, law, religion, politics, trade is a morally-rooted concept, like psychology, that encompasses all aspects of life. A man is an entity that needs to be trusted and to believe, in the absence of mutual trust, human relationships become very difficult and complicated. The parties' edits are continuing in the labor contract, which raises mutual duty between the parties. To ensure this continuity, there must be a firm relationship of nature and trust between the parties. Under a business contract that stands out in the element of mutual trust, the worker must faithfully fulfill the duty of employment to the employer. Duty of loyalty requires a continuous and consistent act on payment of the duty. The loyalty duty, which is the obligation of the employee to work as well as the obligation of my subsilabor, serves to ensure that the actual duty is fulfilled as required. In the duty of loyalty, it has many positive and negative behavioral obligations, such as the duty of care, the duty of confidentiality, the duty of information, the duty of non-competition. Under this duty, which is based on the principle of truth and trust, the employee is obliged to protect the employer's interests and to avoid behaviors that may harm their interests. It is not possible to count the behaviors that can be expected in the context of the employee's duty of loyalty, and it has a variable structure based on the characteristics of the dynamic and tangible event. With the principles of contemporary business law, personal loyalty between the parties has increased and the duty of loyalty has become a fundamental duty. In this study, the employee's duty of loyalty, on the basis of the Turkish Civil Code No. 4721 2. Article 396 of the Turkish Code of obligations No. 6098. Article 4857 and Labor Law No. 25/2. It will be reviewed under the provisions contained in.