İşçinin sadakat borcuna aykırı davranması nedeniyle iş sözleşmesinin feshedilmesi
Annulment of the employment contract due to the breach of the duty of loyalty by the employee
- Tez No: 277167
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NİZAMETTİN AKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İşçinin sadakat borcuna aykırı davranması nedeniyle iş sözleşmesinin feshedilmesi? başlıklı bu yüksek lisans tezi iki ana bölümden oluşmaktadır.İlk bölümde, ilk başta, sadakat borcunun tanımı, niteliği, tarafları, süresi ve yasal dayanakları ele alınmıştır. Daha sonra İş Kanununun 25. maddesinde ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller olarak düzenlenen haller, sadakat borcu adı altında yapma borcu ve yapmama borcu başlığı altında açıklanmıştır. Sadakat borcunun ihlali sayılan davranışlar, özellikle Yargıtay kararlarından ayrıntılı örneklerle belirlenmeye çalışılmıştır.İkinci bölümde ise haklı sebeple feshin koşulları, şekli, içeriği, süresi ve ispat yükü kavramları ile geçerli nedenle feshin koşulları ve yapılması usulü incelenmektedir. Ayrıca, bu bölümde, sadakat borcuna aykırılık nedeniyle yapılan fesih açısından haklı neden ? geçerli neden ayrımı ve iş sözleşmesinin haklı nedenle feshinin hukuki sonuçları ile cezai sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master thesis named as annulment of employment contract due to the breach of the duty of loyalty by the employee consists of two main sections.In the first section, firstly, the definition, legal nature, parties, duration and legal basis of the duty of loyalty are examined. Afterwards, the circumstances stipulated in article 25 of the Labor Law as contrary to moral and good faith rules are explained as duties of fulfillment and non- fulfillment under the concept of the duty of loyalty. Acts constituting the breach of the duty of loyalty are identified by samples found in the jurisprudence of the Court of Cassation.In the second section studies the conditions, form, content, duration and burden of proof regarding the annulment of employment contract with fair cause and terms and procedure of the annulment of the employment contract with valid reason. This section also analyzes the differences between fair cause and valid reason with regard to breach of duty of loyalty and legal and criminal results of the annulment of employment contract with fair cause.