Benzotiyazol birimleri içeren imin polimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of imine polymers containing benzothiazole units
- Tez No: 750070
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında, Schiff bazılarını; 2-amino benzotiyazol ve 6-etoksi-2-aminobenzotiyazol ile 4-hidroksi-3-metoksibenzaldehit ve 3-etoksi-4-hidroksibenzaldehitin kondenzasyon tepkimesinden sentezlendi. Schiff bazlarından hem alkali ortamda yükseltgeyici olarak NaOCl oksidantı varlığında hem de THF ortamında yükseltgeyici olarak H2O2 oksidantı varlığında oksidatif polikondenzasyon yöntemiyle poliazometinler sentezlendi. Kondenzasyon tepkimeleri sonucu elde edilen Schiff bazlarının ve polazometinlerin yapıları; FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve CV analizleri ile aydınlatıldı. Poli(imin)lerin ayarlanabilir çok renkli davranışı ise UV-VİS ve floresans ölçümlerinden belirlendi. Sentezlenen bileşiklerin fotolüminesans özellikleri dimetilsülfoksit çözücüsü kullanılarak belirlendi. Bunlara ek olarak Monomer yapıların ve poliazometinlerin sahip oldukları termal özellikler TGA-DTA ve DSC ölçümlerinden belirlendi. Benzotiyazol ve izovanilin temelli Schiff bazları ve polimerlerinin iletkenlik, termal, morfolojik ve elektrokimyasal özellikleri de aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
This study of the thesis, Schiff based compounds were synthesized from the condensation reactions of 2-amino benzothiazol and 6-epoxy-2-aminobenzothiazol with 4-hydroxy-3-methoxybenzaldehyde and 3-ethoxy-4-hydroxybenzaldehyde. Poly(azomethine)s were obtained in both NaOCl oxidant presence as an amplifier in the alkaline aqueous environment and in the presence of H2O2 oxidant as an amplifier in the THF environment using oxidative polycondensation method. The synthesized Schiff bases and the structures of their polymers were elucidated by FT-IR, CV, 1H-NMR and 13C-NMR methods. The adjustable multicolor behavior of the poly(imin) was determined from UV-VIS and Fluorescence measurements. The photoluminescence properties of the synthesized compounds were determined by using dimethylsulfoxide solvent. In addition, the thermal properties of Schiff bases and polymers were determined from TGA-DTA and DSC measurements. The conductivity, thermal, morphological and electrochemical, properties of benzothiazole and isovanyl-based Schiff bases and polymers were also elucidated.