Benzotiyazol içeren yeni schiff bazlarının sentezi ve bazı metal iyonları varlığında florimetrik davranışlarının araştırılması
Synthesis of benzothiazole based new schiff bases and the investigation of their fluorimetric behaviors in the presence of some metal ions
- Tez No: 837553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Schiff bazları, aldehit veya ketonların primer aminlerle genellikle alkollü çözeltide ve nötral ortamda reaksiyona girmesi ile oluşan, kondensasyon reaksiyonu sonucu yapısında azometin veya imin grubu olarak adlandırılan karbon-azot (C=N) çifte bağı bulunduran bileşiklerdir. Schiff bazı bileşikleri kararlı, kolay sentezlenebilen bileşiklerdir. Bunun yanısıra, kimyanın pek çok alanında, endüstride, tıp ve eczacılıkta geniş kulanım alanlarına sahip olmaları bu bileşiklere olan ilgiyi artırmış, onları farklı alanlarda yaygın olarak kullanılabilir hale getirmiştir. Schiff bazları epoksidasyon reaksiyonlarında katalizör, iletken polimerlerin sentezinde monomer olarak; antifungal, antibakteriyel, antimikrobiyal ve bazı oksidatif radikal türlerine karşı antioksidan olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda Schiff Bazı temelli moleküler sensörler bilim insanlarının en çok üzerinde durduğu konulardan birisi olmuştur. Bu tez çalışmasında p-hidroksi benzaldehitten literatür bilgileri ışığında hidrazon türevli bileşik elde edildi. Bu bileşikten benzotiyazol türevli yeni Schiff bazı reseptörlerin (N2 ve N3) hazırlanması ve bu reseptörlerin farklı metal iyonlarına karşı florimetrik davranışlarının araştırılması gerçekleştirilmiştir. Yeni sentezlenen Schiff bazı reseptörlerinin (N2 ve N3) yapıları spektroskopik teknikler (1H-NMR, 13C-NMR ve FT-IR ) yardımıyla karakterize edilmiştir. Hazırlanan reseptörlerin farklı çözücü ortamlarında metal iyonlarına karşı florimetrik olarak seçimli olup olmadığı incelenmiştir. Yeni hazırlanan N2 Schiff bazının saf EtOH çözücü ortamında Al3+ ve Zn2+ metal iyonlarına karşı florimetrik olarak seçimli olduğu tespit edilmiştir. Sentezlenen N3 Schiff bazının ise EtOH/H2O (70/30) çözücü ortamında sadece Al3+ iyonuna karşı florimetrik olarak seçimli olduğu gözlenmiştir. Sentezlenen N2 ve N3 bileşiklerinin Al3+ ve Zn2+ metal iyonlarına karşı seçimlilik davranışları flüoresans deneyleri ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Schiff bases are compounds that are formed by the reaction of aldehydes or ketones with primary amines, usually in alcoholic solution and in a neutral environment, and contain carbon-nitrogen (C=N) double bonds, called the azomethine or imine group, in their structure because of the condensation reaction. Schiff base compounds are stable, easily synthesized compounds. In addition, the fact that they have wide usage areas in many fields of chemistry, industry, medicine, and pharmacy has increased the interest in these compounds and made them widely used in different fields. Schiff bases as catalysts in epoxidation reactions, as monomers in the synthesis of conductive polymers; It is used as antifungal, antibacterial, antimicrobial and antioxidant against some types of oxidative radicals. In recent years, Schiff Base-based molecular sensors have been one of the most emphasized topics by scientists. In this thesis study, a hydrazone-derived host with literature information was obtained from p-hydroxy benzaldehyde. The preparation of new benzothiazole derived Schiff base receptors (N2 and N3) from this compound and the investigation of the fluorimetric behavior of these receptors against different metal ions were carried out. The structures of newly synthesized Schiff molar receptors (N2 and N3) were characterized with the help of spectroscopic techniques (1H-NMR, 13C-NMR and FT-IR). It was investigated whether the prepared receptors were fluorimetrically selective against metal ions in different solvent environments. It has been determined that the newly prepared N2 Schiff base is fluorimetrically selective against Al3+ and Zn2+ metal ions in only EtOH solvent medium. It was observed that the synthesized N3 Schiff base was fluorimetrically selective against only Al3+ ion in EtOH/H2O (70/30) solvent medium. The selectivity behavior of the synthesized N2 and N3 compounds against Al3+ and Zn2+ metal ions was investigated by fluorescence experiments.