Koronavirüs (covid-19) pandemisinin toplumsal ve bireysel yansımaları (Batı Akdeniz Bölgesi örneği)
Social and individual reflections of the coronavirus (covid-19) pandemic (Western Mediterranean Region example)
  1. Tez No: 750113
  2. Yazar: KEZİBAN EKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN AYGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Yeni ve Yakınçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çin Halk Cumhuriyeti'nde 2019 yılının sonlarına doğru patlak veren yeni koronavirüs hastalığı salgın hastalıklar kronolojisinde yerini almış ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından kısa bir zaman içerisinde pandemi olarak ilan edilmiştir. Covid-19 olarak da nitelendirilen yeni koronavirüs hastalığı, gelişmişlik ayrımı olmaksızın bütün devletleri sosyal, kültürel, siyasal, demografik ve ekonomik boyutlar başta olmak üzere çok farklı yönlerden etkilemiştir. Türkiye de pandemiden çok sayıda yönden ve yoğun bir şekilde etkilenen ülkelerden birisi olmuştur. Bu bilgilerden hareketle çalışmanın amacı, Covid-19 pandemisinin bireysel ve toplumsal düzeydeki etkilerinin ortaya konulması olarak belirlenmiştir. Covid-19 pandemisinin bireysel ve toplumsal etkilerinin belirlenebilmesi nicel araştırma deseni tercih edilmiş, veri toplama aracı olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini Batı Akdeniz bölgesi kapsamında yer alan Antalya, Burdur ve Isparta il merkezlerinde yaşayan bireyler oluşturmuştur. Araştırmacı tarafından geliştirilen soru formu, kotalı örnekleme yöntemi kullanılarak evrendeki 18 yaş ve üzerindeki bireylere uygulanmıştır. Yüz yüze gerçekleştirilen anket çalışması sonucunda, çeşitli nedenlerle kapsam dışı bırakılanlar dışında 413 kişiye ulaşılmıştır. Verilerin kodlanması ve analiz edilmesi sonrasında çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır. Bu doğrultuda Covid-19 pandemisinin, bireysel ve toplumsal açıdan yaşam pratiklerini değiştirdiği görülmüştür. Pandeminin sosyal, psikolojik ve ekonomik boyutlar bakımından yüksek düzeyde olumsuz etkileri beraberinde getirdiği araştırma kapsamındaki ifade ortalamalarından anlaşılmıştır. Bununla birlikte pandeminin toplumsal etkilerinin bireysel etkilere göre daha yüksek ifade değerlerine sahip olduğu, araştırma kapsamında ulaşılan bir başka sonuç olarak belirlenmiştir. Ayrıca bireysel ve toplumsal etki ifadeleri ile diğer değişkenler arasında yapılan testlerde de gruplar arasında bir takım farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The new coronavirus disease, which broke out in the People's Republic of China towards the end of 2019, took its place in the chronology of epidemic diseases and was declared a pandemic in a short time by the World Health Organization. The new coronavirus disease, which is also briefly described as Covid-19, has affected all states from many different aspects, especially in social, cultural, political, demographic and economic dimensions, regardless of development. Based on this information, the aim of the study is to reveal the effects of the coronavirus pandemic at the individual and societal level. For this purpose, quantitative research method was used to measure the individual and social effects of the coronavirus pandemic, and the survey technique was used as a data collection tool. The population of the study consisted of individuals living in the city centers of Antalya, Burdur and Isparta within the scope of the Western Mediterranean region. The questionnaire developed by the researcher was applied to individuals aged 18 and over in the population using the quota sampling method. Within the scope of the face-to-face field research, 413 people were reached, except those who were excluded from the population for various reasons. Various results were obtained after the coding and analysis of the data. In this direction, it has been seen that the Covid-19 pandemic has changed the individual and social practices of life. In addition, it has been understood that the pandemic brings with it high-level negative effects in terms of social, psychological and economic dimensions. It has been determined that the social effects of the pandemic have higher expression values than the individual effects, as another result reached within the scope of the research. In addition, some differences were found between the groups in the tests performed between individual and social impact expressions and other variables.