Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS) ile Amerikan Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkelerinin (US GAAP) karşılaştırılması ve bir uygulama
A comparison of Turkish Financial Reporting Standards with American General Accepted Accounting Principles and an execution
  1. Tez No: 750132
  2. Yazar: BELİZ EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK ATAMAN GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Türkiye Finansal Raporlama Standartları (“TFRS”) ile Amerikan Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri (US GAAP) karşılaştırılarak arasındaki farklılıkların belirlenmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Karşılaştırma için TFRS bölümleri temel alınmış olup, US GAAP ile kısmen veya tamamen farklı olan bölümlere değinilmiştir. Ancak tamamını kapsamamakla birlikte en önemli ve en yaygın olduğu düşünülen farklılıklara odaklanmaktadır. Çalışma, örnek bir işletme incelenerek TFRS ile US GAAP arasındaki farklılıkların etkisinin değerlendirmesi de dahil olmak finansal çerçeveler arasındaki mevcut farklılıklara odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is compare the Turkish Financial Reporting Standards (TFRS) with the American General Accepted Accounting Principles (US GAAP) and determine the differences between them. For comparison, TFRS sections are based and sections that are partially or completely different from US GAAP are mentioned. However, it focuses on the differences that are considered to be the most important and common, altough not exhaustive. The study focuses on existing differences between financial frameworks, including an assessment of the impact of differences between TFRS and US GAAP by examining a case study.