The use of self-regulated l2 learning strategies by freshmen students in the Turkish university context
Üniversite birinci sınıf öğrencilerinin öz düzenlemeli yabancı dil öğrenme stratejilerini bir Türk üniversitesi bağlamında kullanımı
- Tez No: 750131
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yabancı dilde öğrenme ve öğretme yöntemleri yıllardır değişmektedir. Böylece yabancı dil öğrenme sürecinde öğrencilerin rolü daha aktif hale gelmiştir. Ayrıca, öğrencilerin süreçteki rolü konusunda öz kavramları öne çıkmıştır ve öğrencilerin bazı yabancı dil öğrenme stratejilerini kullanmaları gerekmektedir. Buna ek olarak, öz düzenlemenin de bu süreçte önemli bir rolü vardır. Bu bağlamda, bu çalışma birinci sınıf öğrencilerinin öz düzenlemeli yabancı dil öğrenme stratejilerini kullanma düzeylerini belirlemeyi amaçlamıştır. Çalışmanın amacı, birinci sınıf öğrencileri tarafından hangi öz düzenlemeli yabancı dil öğrenme stratejilerinin en çok ve en az kullanıldığını belirlemektir. Çalışma aynı zamanda birinci sınıf öğrencilerinin cinsiyet, bölüm ve lise türüne göre öz düzenlemeli yabancı dil öğrenme stratejileri kullanımında anlamlı farklılıklar olup olmadığını belirlemeyi amaçlamıştır. Bu çalışma, Kayseri'de özel bir üniversitede 323 birinci sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Ayrıca, katılımcıları seçmek için kolaylı örneklem kullanılmıştır. Bu nicel anket tabanlı araştırma çalışmasında, veri toplamak için Öz düzenlemeli Yabancı Dil Öğrenme Stratejisi Kullanım Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 23.00 kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, birinci sınıf öğrencilerinin genellikle öz düzenlemeli yabancı dil öğrenme stratejilerini kullandıklarını göstermiştir. Ek olarak, sonuçlar en çok kullanılan Öz Düzenlemeli Yabancı Dil Öğrenme stratejilerinin meta-bilişsel stratejiler olduğunu, en az kullanılan Öz Düzenlemeli Yabancı Dil Öğrenme stratejilerinin bilişsel stratejiler olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, sonuçlar birinci sınıf öğrencilerinin öz düzenlemeli yabancı dil öğrenme stratejilerini kullanımlarında cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğunu göstermiştir. Birinci sınıf öğrencilerinin öz düzenlemeli yabancı dil öğrenme stratejilerini kullanımlarında bölüme göre de istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık vardır. Ancak, birinci sınıf öğrencilerinin öz düzenlemeli yabancı dil öğrenme stratejilerini kullanımlarında ise lise türü bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktur.
Özet (Çeviri)
Learning and teaching methods in a foreign language have changed for decades. Thus, the role of learners has become more active in the L2 learning process. In addition, self-concepts have come into prominence with regard to the role of learners in the process and learners need to use some L2 learning strategies. Additionally, self-regulation has a significant role in this process. In this sense, this study aimed to determine the level of freshmen students' self-regulated L2 learning strategies use. The purpose of the study was also to identify which self-regulated L2 learning strategies are used the most and the least by freshmen students. The study also aimed to determine whether there are significant differences in the use of self-regulated L2 learning strategies by freshmen learners in terms of gender, department and the type of high school. The study was conducted with 323 freshmen students at a private university in Kayseri, Turkey. And, convenience sampling was used to select participants. In this quantitative survey-based research study, a Self-Regulated L2 Learning Strategy Use Scale was used to collect data. Data were analysed by using SPSS 23.00. The results of the study showed that freshmen students usually use self-regulated L2 learning strategies. Results also revealed that the most used Self-Regulated L2 Learning strategies are meta-cognitive strategies while the least used Self-Regulated L2 Learning strategies are cognitive strategies. Furthermore, results showed that there is a statistically significant difference between freshmen students' use of self-regulated L2 learning strategies in terms of gender. According to the department, there is also a statistically significant difference between freshmen students' self-regulated L2 learning strategies. However, there is not a statistically significant difference between freshmen students' use of self-regulated L2 learning in terms of the type of high school.