TFRS 15 standardının sektör bazında karşılaştırılmalı incelenmesi
Comparative analysis of IFRS 15 standard on sector basis
- Tez No: 639056
- Danışmanlar: PROF. DR. VASFİ HAFTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İşletme performansının değerlendirilmesinde önemli bir gösterge olan hasılat, finansal tablo kullanıcıları için oldukça önemlidir. Mevcut standartların ihtiyaçları karşılamaması nedeniyle yeni bir hasılat standardına ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyaçların karşılanması amacıyla Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu 24 Mayıs 2014 tarihinde TFRS 15 Müşteri Sözleşmelerinden Hasılat standardını yayınlamıştır. TFRS 15 Müşteri Sözleşmelerinden Hasılat standardının yayınlanmasıyla, Amerikan Genel Kabul Görmüş Muhasebe ilkeleri ile Uluslararası Finansal Raporlama standartları arasında bir eşgüdüm yakalanmış ve hasılata yönelik ortak bir muhasebe dili oluşturulmuştur. TFRS 15 standardının 01/01/2018 tarihinde uygulamaya alınmasıyla, TMS 11 İnşaat Sözleşmeleri ve TMS 18 Hasılat standartlarında bulunan hasılatın tespit edilmesi ve muhasebeleştirilmesine yönelik eksiklikler ortadan kaldırılmış ve tüm işletmelerinin hasılatlarını nasıl muhasebeleştireceğine dair çok daha kuralcı bir finansal raporlama standardı oluşturulmuştur. Bu çalışmada yapılan literatür taraması sonucunda TFRS 15 standardı açıklanarak, inşaat, telekomünikasyon, yazılım ve üretim sektörlerine uygulanışı, TMS 11 ve TMS 18 standartlarıyla karşılaştırılarak ortaya konmuştur. Çalışmada yapılan muhasebe kayıtları KGK tarafından yayınlanan“Finansal Raporlama Standartlarına Uygun Hesap Planı Taslağı”esas alınarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Revenue, which is an important indicator in evaluating the company's performance, is very important for users of financial statements. A new revenue standard was needed because the former standards did not meet the requirements. To meet these requirements, the International Accounting Standards Board issued the TFRS 15“Revenue From Contracts With Customer”standard on 24 May 2014. With the publication of the IFRS 15 Revenue From Customer Contracts standard, a coordination was formed between the American Generally Accepted Accounting Principles (US-GAAP) and the International Financial Reporting Standards (IFRS) and a widespread accounting language is created. With the implementation of IFRS 15 on 01/01/2018 deficiencies relating to the determination and accounting of revenues in TMS 11 Construction Contracts and TMS 18 Revenue standards have been eliminated and a much more prescriptive financial reporting standard has been introduced in how all companies will recognize their revenues. In this study, the literature was reviewed and the IFRS 15 was examined in detail and the situations in which TFRS 15 differs from TMS 18 and TMS 11 in the accounting of the contracts in the construction, telecommunication, software, and manufacturing sectors were presented. In this study, the accounting records were shown in accordance with“Draft Chart of Accounting”published by KGK.