Bakış açı noktalarının değiştirilmesinin göz dominanslığı üzerine olan etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of changing gaze angle on eye dominance
  1. Tez No: 750154
  2. Yazar: MERVE HAMUTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Göz dominanslığı üzerine yapılan çalışmalarda, dominanslığın motor, duyusal, bakış esnasında tercih edilen göz durumu, bakılan nesneye olan mesafenin dominanslık üzerine olan etkisi, serebral korteks'in ve görme yollarının asimetrik fonksiyonel yapı göstermesi gibi konular üzerine yoğunlaşıldığı görülmektedir. Bu çalışmada amacımız; gözlerin objeye bakış açısının göz dominanslığı üzerine olan etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 18-50 yaş arası 145 gönüllü birey katıldı. Göz dominanslığını belirlemek için Dolman metodu kullanıldı. Bireyler 45 cm mesafeye konan ortasında delik bulunan karttan karşıda bulunan araştırmacıya baktı. Araştırmacı bu esnada kendisine hangi gözle bakıldığını not etti. Ölçümler gözler; horizontal pozisyondayken, yukarı doğru bakarken, aşağı doğru bakarken; tam karşıya, sağa ve sola baktırılarak bu esnada hangi gözün dominant olduğunun tespiti ile yapıldı. Gözler horizontal pozisyonda iken tam karşıya bakıldığında katılımcıların; %87,6'sının sağ, %12,4'ünün sol gözü dominanttı. Sağa bakışta, %8,3'ünün sağ, %91,7'sinin sol gözü dominanttı. Sola bakışta ise %91'inin sağ ve %9'unun sol gözü dominanttı. Gözler yukarı bakar pozisyonda iken tam karşıya baktıklarında; %87,6'sının sağ, %12,4'ünün sol gözü dominattı. Sağa bakışta; %8,3'ünün sağ, %91,7'sinin sol gözü dominanttı. Sola bakışta ise %91,7'sinin sağ, %8,3'ünün sol gözü dominanttı Gözler aşağı doğru bakar pozisyonda iken tam karşıya baktıklarında; %88,3'ünün sağ, %11,7'sinin sol gözü dominanttı. Sağa bakışta; %9,7'sinin sağ, %90,3'ünün sol gözü dominanttı. Sola bakışta ise %91'inin sağ, %9'unun sol gözü dominant olarak belirlendi. Her üç pozisyonda tam karşıya, sağa ve sola bakış yönlerindeki dominanslık değişimlerinin istatistiksel olarak anlamlı farklılığı vardı. Bu çalışmada sonuç olarak, göz dominanslığının gözlerin bir objeye bakış açısı ile ilişkisinin olduğu ve bakış açısının değişmesi ile dominant gözün de değiştiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In studies on eye dominance, it has seen that dominance focuses on subjects such as motor, sensory, the preferred eye state during gaze, the effect of the distance from the object viewed on dominance, and the asymmetrical functional structure of the cerebral cortex and visual pathways. Our aim was to investigate the effect of the eye's point of view on the object on eye dominance in this study. 145 volunteers between the ages of 18-50 participated in the study. Dolman method was used to determine eye dominance. Individuals looked towards the researcher opposite from the card with a hole in the middle, which was left at a distance of 45 cm. The researcher noted how individuals were viewed during this time. Measurements were made with the eyes were in a horizontal position, looking up and down; it was performed by looking straight ahead, right and left, and determining which eye was dominant during this time. When the eyes were in the horizontal position while looking straight ahead; right eye of 87.6% of participants and left eye of 12.4% were dominant. In the right gaze, 8.3% of the participants had right eye, 91.7% left eye was dominant. In the left gaze, 91% had the right eye and 9% the left eye was dominant. When the eyes were in the upward-looking position while looking straight ahead; The right eye of 87.6% of participants and the left eye of 12.4% were dominant. In the right gaze; 8.3% had right eye, 91.7% left eye were dominant. In the left gaze, 91.7% of them had the right eye dominant, and 8.3% the left eye was dominant. When the eyes look straight ahead while looking down; right eye of 88.3% and left eye of 11.7% of participants were dominant. In the right gaze; right eye of 9.7% and left eye of 90.3% of participants were dominant. In the left gaze, right eye of 91% and left eye of 9% of participants were dominant. There was a statistically significant difference in the dominance changes in the directions of looking straight ahead, right and left in all three positions. As a result of this study, it was seen that eye dominance was related to the perspective of the eyes towards an object and the dominant eye also changed with the switch of perspective.