Düşük oosit maturasyon oranlarına etki etmesi muhtemel IVF siklus parametrelerinin retrospektif olarak araştırılması
Retrospective investigation of IVF cycle parameters likely to affect low oocyte maturation rates
- Tez No: 750155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE GÖKSAN PABUÇCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma Yardımla Üreme Teknikleri tedavisinde, oosit aspirasyonu sonrasında normal ve düşük oosit maturasyonu olan olguların çeşitli parametreler açısından karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmaya 01.07.2020 ile 01.12.2021 tarihleri arasında Centrum Özel Ankara Kadın Sağlığı Merkezi'ne başvurarak YÜT tedavisi uygulanan 201 kadın bireye ait veriler retrospektif olarak dahil edilmiştir. Araştırma kapsamında ele alınan parametreler şunlardır: Kadın yaşı, AMH düzeyi, TSH düzeyi, toplanan oosit sayısı ve MII oosit sayısı, uygulanan protokol (kısa/uzun), toplam indüksiyon süresi, maksimal serum östradiol düzeyi, kullanılan ovulasyon tetikleme ajanı (hCG veya çift tetik), ovaryan stimülasyon süresi, kullanılan kümülatif gonadotropin dozudur. Düşük oosit maturasyonu saptanan bireylerde, neden olan parametrelerle ilgili bir takım hipotezler mevcuttur. Çalışmamızda; mevcut hipotezler içerisinde, düşük maturasyon oranına etki etmesi muhtemel YÜT siklus parametrelerinin araştırılması ve anlamlı bulunan parametrelerin yorumlanması amaçlanmıştır. Sonuç olarak, AMH değeri, kadın yaşı ve maksimum serum östradiol seviyesinin elde edilen oosit ve matur oositleri etkilediği gözlendi. Klinik olarak kapsamlı sonuçlar elde etmek için farklı parametreler eklenerek kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the cases with regular and low oocyte maturation after oocyte aspiration in terms of various parameters in Assisted Reproductive Techniques treatment. The data of 201 female individuals who applied to Centrum Private Ankara Women's Health Center between 01.07.2020 and 01.12.2021 were treated with ART (Assisted Reproductive Technology) retrospectively included in this study. The parameters considered within the scope of the research are as follows: Female age, AMH level, TSH level, number of oocytes collected and MII oocytes, protocol applied (short/long), total induction time, maximal serum estradiol level, ovulation triggering agent used (hCG or double trigger), ovarian stimulation time, used is the cumulative gonadotropin use. Some hypotheses regarding the causative parameters exist in individuals with low oocyte maturation. Among the current hypotheses in our study, it was aimed to investigate the ART cycle parameters likely to affect the low maturation rate and to interpret the parameters found significant. As a result, it was observed that AMH value, female age, and maximal serum estradiol level affected retrieval oocyte and mature oocytes. To obtain clinically comprehensive results: Comprehensive studies are needed by adding different parameters.