Kalp yetmezliği olan bireylerin hastalıklarına ilişkin bilgileri ve özbakım davranışları
Heart failure patients' knowledge about their diseases and self-care behaviors
- Tez No: 750153
- Danışmanlar: PROF. NEVİN AKDOLUN BALKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Araştırma, kalp yetmezliği olan bireylerin hastalıklarına ilişkin bilgilerini ve öz bakım davranışlarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Tanımlayıcı-kesitsel olarak yürütülen çalışma Irak Al-Necef Şehri Al-Sadder Tıp Merkezi kalp yetmezliği tedavisi ve kontrolü için başvuran 200 hastada yapılmıştır. Veriler 01.05.2021-28.07.2021 tarihlerinde Tanıtıcı Bilgi Formu, Arapça Hollanda Kalp Yetersizliği Bilgi Ölçeği ve Arapça Kalp Yetersizliği Öz Bakım İndeksi ile özbildirime dayalı olarak toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, t testi, tek yönlü ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H, korelasyon ve lineer regresyon testleri ile değerlendirilmiştir. Post hoc analizlerde Tukey ve Dunnett kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research aims to determine the knowledge of individuals with heart failure regarding their diseases and self-care behaviors. The descriptive-cross-sectional study was conducted on 200 patients who applied for Al-Sadder Medical Center in Al-Necef City of Iraq to treat and control heart failure. The data were collected on 01.05.2021- 28.07.2021 based on self-reports with the Introductory Information Form, the Arabic Dutch Heart Failure knowledge Scale, and the Arabic Heart Failure Self-Care Index. Data were evaluated with descriptive statistics, t-test, one-way ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H, correlation, and linear regression tests. For post hoc tests Tukey and Dunnett were used.