Düzenli fiziksel aktivite ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between regular physical activity and healthy lifestyle behaviors and nutritional habits
- Tez No: 750159
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KALDIRIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Düzenli fiziksel aktivite ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem:Araştırmanın evrenini; İstanbul'da yer alan spor merkezlerinde düzenli egzersiz yapan bireyler oluşturmaktadır. Araştırmamız genel tarama modeli ve ilişkisel tarama modeli olarak belirlenmiş. Örneklem grubunu 325 erkek 225 kadın olmak üzere toplam 550 düzenli egzersiz yapan bireylere, Walker tarafından (1996) gözden geçirilerek yenilenmiş ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği II (SYBÖ), Strein ve arkadaşları tarafından (1986) geliştirilmiş olan Hollanda yeme alışkanlıkları anketi (DEBQ) ve Dr. Micheal Booth (Sidney-Avustralya) tarafından (1996) geliştirilen (IPAQ) Uluslararası fiziksel aktivite değerlendirme anketi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose:The aim of this research is to explore the relationship between healthy lifestyle behaviors and dietary habits through regular physical activity. Methodology:The population of the study consisted of individuals who do exercises regularly at the sports centers in Istanbul. As research design, descriptive survey model and correlational research were adopted. The sample group consisted of 325 males and 225 females, 550 individuals in total who exercise regularly. For data collection, the Healthy Lifestyle Behaviors Scale II (SYBQ) that was revised by Walker (1996), and the Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ) developed by Strein et al. (1986) and The International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) developed by Michael Booth (Sydney-Australia) (1996) were administered to the participants. As for data analysis, the relationship across physical activity levels was determined by Pearson product moment correlation analysis and two independent samples T-test was used to compare healthy lifestyle behaviors and physical activity levels.