Assessment of reverberance perception and preferential acoustical conditions in educational atriums
Eğitim yapılarına ait atriumlarda çınlama algısının ve yeğlenen akustik koşulların değerlendirilmesi
- Tez No: 750164
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ZÜHRE SÜ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Geniş açıklıkları ve büyük hacimleri ile atriumlar zamanımızda sadece sirkülasyon alanları değil aynı zamanda çok işlevli toplanma mekanları olarak kullanılmaktadır. Çok amaçlı mekanlarda akustik konforu sağlamak çınlama süresini en iyileştirme ile sağlanabilir. Fakat, literatürde atrium mahalleri için çınlama süresi kriterleri çok net tanımlanmamaktadır. Bu durum yeni tasarlanan atriumlarda gereksiz miktarda akustik malzeme kullanımına sebebiyet vermektedir. Bu çalışmada lokal veya ulusal kod, yönetmelik ve standartlara yön verebilecek uygun aralıklarda akustik kriter değerlerin tartışması sunulmaktadır. Bu araştırmada eğitim yapılarındaki atriumlar çerçevesinde işleve ve hacme uygun çınlama süresi aralıkları, kullanıcı algısı ve tercihleri dikkate alınarak, ilgili metrikler üzerinden (T30, EDT) sistematik bir çalışma ile değerlendirilmektedir. Çalışma Bilkent Üniversitesi'nin dört farklı atriumunda sahada akustik testler ile başlar. Daha sonra mevcut atriumlarda kullanıcı konforunu değerlendirmek üzere öğrencilerle yerinde röportajlar gerçekleştirilir. Deneysel çalışmaları yürütebilmek üzre mahallerin akustik modelleri oluşturulur ve bu modellerin akustik özellikleri saha ölçümleri değerlerine göre uyumlanır. Farklı sönümleme eğrileri elde edebilmek ve dolayısıyla mekan içindeki akustik koşulları değiştirebilmek üzere iç bitirme malzemelerinin ses yutma katsayıları ve ses yutucu uygulama alanları sistematik olarak değiştirilir. Farklı koşullar için sanal seslendirme yöntemi ile öznel testlerde kullanmak üzere ses kayıtları toplanır. Sanal seslendirmeler sonucu elde edilen kayıtlar farklı çınlama süresi (T30) ve erken sönümleme süresi (EDT) aralıklarında gruplanır. Çevrimiçi dinleme testleri ve anket çalışması 67 öğrenci ile gerçekleştirilir. Analiz sonuçlarına göre, kayıtlardan G2 (1.00 s
Özet (Çeviri)
Atriums, with their large spans and superior voids, in modern life have changed their patterns of use from being only circulation zones to multi-functional gathering spaces. One solution to the challenge of transforming atriums to function as multifunctional spaces is optimizing the reverberation time. However, the optimum criteria of reverberation time for atriums have not yet well been set. This causes unnecessary intent of acoustical material applications within contemporary atriums. This study aims to provide a ground for such discussion on the optimum criteria, which can in the future lead to changes in standards and codes. With an aim of defining a proper range for reverberation per function and volume of the space, this research investigates the perception and preference of reverberation metrics (T30, EDT) within the context of educational atriums. The methodology starts with field tests and field surveys within four atriums of different departments at Bilkent University. Acoustical models of the atriums are tuned according to the field tests. Next, interior surface materials are modified for obtaining different sound energy decay rates and auralizations are applied to be used in subjective testing to seek preferential listening conditions. Produced audio clips by auralizations reflect different reverberation settings by the systemically increased amount of absorption, which is grouped for different intervals. An online listening test and questionnaire are held over a sample group of 67 students. Based on the analysis, the audio clips from groups G2 (1.00 s