COVID-19 pandemi döneminde 65 yaş ve üstü bireylerde fiziksel aktivite ve sağlık anksiyete düzeyinin incelenmesi (Çanakkale ili öğrneği)
Investigation of physical activity level and health anxiety status in adults aged 65 years and older during COVID-19 pandemic
- Tez No: 750179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
COVID-19 pandemisi son iki yılda yaklaşık 15 milyon insanın hayatını kaybetmesine neden olurken, pandemiyle mücadele kapsamında alınan tedbirler kapsamında gündelik yaşamda da önemli değişikliklere sebep olmuştur. Hastalık psikolojik, zihinsel ve fiziksel açıdan hem doğrudan hem de pandemi tedbirleriyle dolaylı olarak insanları etkilemiştir. Özellikle 65 yaş ve üstü bireyler içi sıkı izolasyon tedbirleri uygulanmıştır. Bu olağan dışı sürecin yaşlı bireylerdeki psikolojik ve fiziksel sağlık açısında etkilerinin incelenmesi hastalığın doğrudan etkileri kadar önemlidir. Bu bağlamda araştırmada COVID-19 pandemi döneminde yaşlı bireylerde fiziksel aktivite düzeyinin ve sağlık anksiyete düzeyinin incelenmesi amaçlandı. Araştırmaya 65 yaş ve üstü Çanakkale ilinde yaşayan 210 (%55,7) kadın ve 167 (%44,3) erkek olmak üzere toplam 377 gönüllü katıldı. Araştırmada veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği Kısa formu ve Sağlık Anksiyete Ölçeği kullanıldı. Veriler SPSS istatistik programında analiz edildi. İstatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi p < 0,05 olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
While the COVID-19 pandemic has caused the death of some 15 million people in the last two years, it has also caused significant changes in daily life within the scope of the measures taken to combating the COVID-19 pandemic. The disease has affected people psychologically, mentally and physically, both directly and indirectly with pandemic measures. Strict isolation measures have been implemented, especially for individuals aged 65 years and older. Examining the effects of this extraordinary process in terms of psychological and physical health in elderly individuals is as important as the direct effects of the disease. In this context, the aim of study is to examine the level of physical activity and health anxiety status in elderly individuals during the COVID-19 pandemic period. A total of 377 volunteers, 210 (55.7%) women and 167 (44.3%) men who living in Çanakkale and aged 65 years and older, participated in this study. Demographic information form, International Physical Activity Questionnaire - Short Form and Health Anxiety Scale were used as data collection tools in the study. The data were analyzed in the SPSS statistical program. In statistical analysis, the level of significance was accepted as p < 0.05.