Adana entansif besi işletmelerinde sürü yönetim uygulamaları
Herd management practices in Adana intensive fattening enterprises
- Tez No: 750188
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP GÖNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, entansif besi işletmeleri sürü yönetim uygulamalarına yönelik anket çalışması ile seçilen özel besi işletmesinde muhasebe kayıtları takibi olmak üzere 2 aşamalı olarak planlanmıştır. Anketlerde besicilere demografik yapı, işletme bilgileri ve besiciliğin genel durumu ile karlılık değerlendirmeleri konularında sorular sorulmuştur. Toplam 75 işletmede anket yapılmış, bir tanesinin kayıtları örnek olarak incelenmiştir. Anket sonuçlarına göre, işletmelerin büyük çoğunluğunda teknik bilgi ve takip eksikliği söz konudur. Besicilerin tecrübe ile iş takip ettikleri ve karlılığı da gelir-gider arası fark olarak gördükleri anlaşılmaktadır. Teknik bilgi konusunda yem fabrikalarının ilk sırada yer aldığı anlaşılmaktadır. Ancak yetiştiricilerin çoklukla birbirinden etkilendiği ve bilgi temininde sıklıkla yakın çiftliklere danıştıkları anlaşılmaktadır. Takip edilen işletme verilerine göre 303 günlük besi sonucunda et satışından 16.954.813,17 TL elde edilmiştir. Gübre satışıyla beraber toplam rakam 17.105.813,17 TL' ye ulaşmıştır. Toplam kar 1.509.493,17 TL olmuştur. Toplam harcanan miktar 15.596.320 TL olup bu rakama işletmenin amortismanı dâhil edilmemiştir. Bu haliyle yapılan kar %9,6 de kalmıştır. Aynı dönem için banka faizlerinin %18-20 bandında olduğu düşünüldüğünde işletme kar etmiş olsa da yapılan besinin ne kadar kazançlı olduğu, alınan risklerde hesaba katıldığında tartışmaya açık bir konudur. Ayrıca rasyon düzenleme, tartım ve gruplandırma yapabilen işletmeler daha iyi performans elde etmektedir. GCAA düşük olan işletmelerde besi süresi uzamaktadır. Takip edilen işletmede, kapasite kullanım oranı 22,38 olarak belirlenmiş olup, maliyetlerin olumsuz etkilenmesine sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was planned in two stages, including a questionnaire study of herd management practices and the private fattening enterprises accounting records. In the questionnaires, questions were asked to the breeders about demographic structure, business information, general situation of the livestock and profitability evaluations. A total of 75 enterprises were surveyed and records of the one of them were examined as an example. According to the survey results, there is a lack of technical knowledge and herd follow-up in the vast majority of enterprises. It is understood that the breeders follow the business with experience and see profitability as the difference between income and expenditure. It is understood that feed mill is in the first place in terms of technical information providing. Also, it is understood that the breeders are mostly influenced by each other and they often consult close farms to obtain information. According to the data of the fattening, 16,954,813.17 TL was obtained from the sale of meat as a result of 303 days of fattening period. Together with the fertilizer sales, the total figure reached 17,105,813.17 TL. Total profit was TL 1,509,493,17. The total amount spent is 15,596,320 TL and this figure does not include the depreciation of the enterprise. The profit made remained at 9.6%. Considering that the bank interest rates for the same period are in the 18-20% band, even though the business has made a profit, how profitable the food is when the risks taken are taken into account, is a subject open to discussion. In addition, businesses that regulate rations, making weigh and group, achieve better performance. The fattening period is prolonged in enterprises with low ADWG. The capacity utilization rate in the monitored enterprise was determined as 22.38, causing the costs to be adversely affected.