KOVİD-19 pandemi öncesi dönem ve pandemi sürecinde bir eğitim araştırma hastanesi ruh sağlığı ve hastalıkları anabilim dalına diğer yataklı servis birimlerinden gelen konsültasyonların ve sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of consultations and results from other inpatient service units to the mental health and diseases department of a training and research hospital during the pre-COVID-19 pandemic period and pandemic period
  1. Tez No: 750190
  2. Yazar: MEHMET EMİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Konsültasyon liyezon psikiyatrisi (KLP); diğer klinik tıp alanlarıyla iş birliği içerisinde fiziksel rahatsızlıklarla ruhsal ve psikososyal durumlar arasındaki bağlantı ve etkileşimi araştıran psikiyatri alt disiplinidir. KOVİD-19 pandemisinin ruh sağlığı üzerine etkilerine ilişkin henüz kısıtlı sayıda araştırma yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda daha çok genel topluma ve risk altındaki sağlık çalışanlarına odaklanılmıştır. Çalışmamızın amacı KOVİD-19 salgın öncesi dönem ve salgın sürecindeki konsültasyon liyezon psikiyatrisinin işleyişinin değerlendirilmesi, Kovid 19 tanısı ile hastanemizde yatarak tedavi gören hastalardaki ruhsal bozuklukların çeşitliliğinin, sıklığının ve uygulanan tedavilerin belirlenmesidir. Retrospektif ve kesitsel olarak planlanan çalışmamızda Türkiye'de ilk resmi Kovid vakasının görüldüğü tarih olan 11 Mart 2020'den önceki 2 yıl ve bu tarih sonrasındaki 2 yıl içerisinde Psikiyatri birimine, diğer yataklı servis birimlerinden konsültasyon istenerek danışılan tüm hastalar çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Probel sisteminden elde edilen sosyodemografik özellikler, öykü, özgeçmiş ve soygeçmiş verileri, primer yatış nedeni, konsültasyon isteyen bölüm, psikiyatrik konsültasyon sayısı, konsültasyon istem nedeni, psikiyatrik öntanı ve konsültasyon sonuçlarına ait psikiyatrik muayene ve önerilen tedavi verileri çalışmanın amaçları doğrultusunda hazırlanmış veri kayıt formlarına işaretlenmiştir. Çalışmamızın sonucunda Kovid sonrası dönemde Kovid öncesi döneme göre diğer yataklı birimlerden psikiyatri bölümüne danışılma oranlarında azalma olduğu, konsültasyon istem nedenleri arasında anksiyete semptomları, alkol-madde kullanımı, tedavi işbirliği bozukluğu, suisidal düşünce veya davranış yüzdelerinde artış olduğu, nörobilişsel bozukluklar ve anksiyete bozuklukları tanılarında artış olduğu ve AP ve BZD ilaç tercih oranında artış gözlenirken, AD ilaç tercih oranında azalma olduğu saptanmıştır. Ayrıca Kovid serviste yatan hastalarda en sık gözlenen psikiyatrik tanılar sırasıyla nörobilişsel bozukluklar , travma ve stresörle ilişkili bozukluklar ve anksiyete bozuklukları olarak saptanmış olup anksiyete bozukluğu ve nörobilişsel bozukluk tanılarının Kovid dışı servislere göre daha yüksek oranda görüldüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Consultation liaison psychiatry (CLP); It is a sub-discipline of psychiatry that studies the connection and interaction between physical disorders and mental and psychosocial states in collaboration with other clinical medicine fields. There has been limited research on the effects of the COVID-19 pandemic on mental health. Studies have focused more on the general population and health workers at risk. The aim of our study is to evaluate the functioning of consultation-liaison psychiatry in the pre-COVID-19 epidemic period and during the epidemic process, and to determine the variety, frequency and treatments of mental disorders in patients hospitalized in our hospital with the diagnosis of COVID-19. In our study, which was planned as a retrospective and cross-sectional study, all patients who were consulted to the Psychiatry unit by seeking consultation from other inpatient units in the 2 years before and 2 years after March 11, 2020, the date of the first official Covid case in Turkey, constituted the sample of the study. Sociodemographic characteristics, history, background and family history data obtained from the Probel system, the primary reason for hospitalization, the department requesting consultation, the number of psychiatric consultations, the reason for the consultation request, the psychiatric examination and recommended treatment data of the consultation results were marked on the data record forms prepared in line with the purposes of the study. As a result of our study, there was a decrease in the rate of consulting the psychiatry department from other inpatient units in the post-Covid period compared to the pre-Covid period, anxiety symptoms, alcohol-substance use, treatment cooperation disorder, suicidal thoughts or behaviors increased among the reasons for consultation, an increase in the diagnosis of neurocognitive disorders and anxiety disorders. and an increase was observed in the rate of AP and BZD drug preference, while there was a decrease in the rate of AD drug preference. In addition, the most frequently observed psychiatric diagnoses in patients hospitalized in the Kovid service were found to be Neurocognitive disorders, Trauma and stress-related disorders, and Anxiety disorders, respectively.