Pandemi döneminde çalışanların yaşam tatmininin tükenmişlik düzeyine etkisi: Sunar Grup üzerine bir inceleme
The effect of life satisfaction of employees on the level of burnout during the pandemic period: A study on Sunar Group
  1. Tez No: 750196
  2. Yazar: HATİCE ÇOMU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çin 'in Wuhan kentinde 2019 aralık ayında ortaya çıkan Covid-19 virüsü hızlı yayılım göstererek kısa sürede pandemik hale gelmiştir. Covid-19 pandemisi, ekonomik ve sosyal kriz haline gelerek bireyleri, sosyal, psikolojik ve ekonomik anlamda etkilemiştir. Çalışma hayatında ve aile hayatında çeşitli sorumluluk ve problemlerle uğraşan bireyin pandemi koşulları etkisiyle stresi artmış böylece tükenmişlik ve yaşam tatmini düzeylerinde hassasiyet oluşmuştur. Araştırmada anket çalışmasından yararlanılmıştır. Adana ilinde gıda sektöründe çalışan 159 çalışanla gerçekleştirilen araştırmada katılımcılardan alınan yanıtlar SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş, yaşam tatmini ve tükenmişlik arasındaki etki değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistiki analizler, güvenilirlik testleri ile test edilen ölçekteki değişkenler arası etkiye korelasyon analizi aracılığıyla yapılmıştır. Bu analizler sonucunda araştırmaya katılan kişilerin yaşam tatmin düzeylerinin tükenmişlik düzeyinin alt boyutları olan duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı düzeylerini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca katılımcıların yaşam tatmin düzeylerinin demografik değişkenlerden öğrenim düzeyi, hane geliri, şirketteki pozisyonu ve sektördeki çalışma yılı arasında anlamlı bir ilişki olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 virus, whichemerged in Wuhan, China in December 2019, spread rapidly and became a pandemic in a short time. The Covid-19 pandemic has become an economic and social crisisand has affected individuals socially, psychologically and economically. Thestress of the individual, who deals with various responsibilities and problems in her working life and family life, has increased due to the effect of the pandemic conditions, and thus sensitivity has occurred in the levels of burnout and life satisfaction. Survey study was used in the research. In the research conducted with 159 employees working in the food sector in Adana, the answers received from the participants were analyzed using the SPSS program, and the relationship between life satisfaction and burnout was evaluated. Descriptive statistical analyzes were carried out through reliabilitytests and regressionanalysis of the relationship between variables in the tested scale. While descriptive statistical statistical analyzes are tested by review, view analysis analyzes are made among those used. Therefore, it is targeted in a small detail from the targeted life in a small detail. In addition, it was observed that there was no significant relationship between the life satisfaction levels of the participants, education level, household income, position in the company and workingy ears in the sector.