Özel öğrenme güçlüğü tanılı bireylerin fiziksel aktivite düzeyi ile sosyal beceri düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical activity level and social skill level of individuals diagnosed with special learning disability
  1. Tez No: 750233
  2. Yazar: MUSA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, özel öğrenme güçlüğü tanılı bireylerin fiziksel aktivite düzeyi ile sosyal beceri düzeyi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma nicel araştırma modellerinden (tarama) betimsel niteliktedir. Araştırmaya alınabilme kriterlerini taşıyan 100 kadın, 110 erkek olmak üzere toplam 210 Özel Öğrenme Güçlüğü tanılı birey katılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin demografik özelliklerini belirlemek amacıyla 8 maddelik Kişisel Bilgi Formu hazırlanmıştır. Bireylerin fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi(Kısa), sosyal beceri düzeyini belirlemek için Çocuklar İçin Sosyal Beceri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri SPPS 25.0 paket programına girildikten sonra yüzde (%), frekans, ortalama değerler açısından tanımlayıcı istatistikleri ve normallik sınaması Kolmogorow-Smirnov ve Shapiro Wilk testi ile yapılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi ise parametrik testler olan Bağımsız Örneklem t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ile yapılmıştır. Levene istatistiğini sonucuna göre varyans eşitliği durumunda gruplar arasındaki ilişkiyi belirlemek için Post Hoc testlerden Tukey HSD ve Scheffe testleri uygulanmıştır. Anlamlılık değeri p0,05. Cinsiyete göre bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri arasında anlamlı fark tespit edilmemiştir p>0,05. Ekran kullanım süresi ile sosyal beceri arasında negatif yönlü anlamlı ilişki tespit edilmiştir r=.-273, p0,05.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between physical activity level and social skill level of individuals diagnosed with special learning disabilities. The research is descriptive, one of the quantitative research models (screening). A total of 210 individuals with Special Learning Disability, including 100 girls and 110 boys, who met the criteria for inclusion in the study, participated. An 8-item Personal Information Form was prepared in order to determine the demographic characteristics of the individuals participating in the research. The International Physical Activity Questionnaire (Short) was used to determine the physical activity level of individuals, and the Social Skills Scale for Children was used to determine the social skill level. After the data of the study were entered into the SPPS 25.0 package program, descriptive statistics in terms of percentage (%), frequency, mean values, and normality were tested using Kolmogorow-Smirnov and Shapiro Wilk tests. Statistical analysis of the data was performed with the Independent Sample t Test and One Way Analysis of Variance, which are parametric tests. According to the result of Levene statistics, Tukey HSD and Scheffe tests from Post Hoc tests were applied to determine the relationship between groups in case of equality of variance. The significance value was taken as p0.05. No significant difference was found between the physical activity levels of individuals according to gender, p>0.05. A significant negative correlation was found between screen use time and social skills, r=.-273, p0.05.