Sancak'ın özerklik meselesi
The authonomy issue of Sandžak
  1. Tez No: 750281
  2. Yazar: HARİS MURİĆ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HACISALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Balkan Savaşlarından (8 Ekim 1912 - 10 Ağustos 1913) bu yana Sırbistan ve Karadağ arasında bölünmüş bir vaziyette olan Sancak bölgesi ve onun statüsü Balkanlarda en tartışmalı sorunlardan birisidir. 90'lı yıllarda Yugoslavya'da çok partili hayata geçilmesi ile birlikte Sancaklı Boşnaklar, siyasi bir parti kurmuş ve özerklik taleplerini dile getirme fırsatı bulmuşlardır. Federal bir yapıya sahip olan Yugoslavya'da, Sırbistan ile Karadağ arasında paylaştırılan ve bütünlüğü idari anlamda ortadan kaldırılan Sancak, Yugoslavya'nın dağılması ve 2006 yılında gerçekleşen Karadağ'ın bağımsızlığı ile resmi olarak iki sınıra ayrılmıştır. Bu gelişme Sancak'ın özerklik talebini farklı bir boyuta taşımış ve muhatabın tek devletten iki devlete yükselmesi süreci zora sokmuştur. Bu tezde, özerklik kavramının hukuksal dayanakları, bölgede kurulan siyasi partilerin, sınırları içinde yer aldığı Sırbistan ve Karadağ devletlerinin ve uluslararası kamuoyunun Sancak özerkliği meselesine bakış açıları ve özerklik meselesinin yarattığı imaj değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda özerklik düşüncesinin geleceğine dair varsayımlarda bulunulmuştur. Ayrıca, özerklik düşüncesi Avrupa'da çok yaygın bir biçimde kullanılan sınır ötesi bölge kavramı ekseninde yeniden yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the Balkan Wars (October 8, 1912 - August 10, 1913), the Sandžak region, which has been divided between Serbia and Montenegro, and its status is one of the most controversial problems in the Balkans. With the introduction of multiparty system in Yugoslavia in the 90s, the Sandžak Bosniaks founded a political party and had the opportunity to voice their demands for autonomy. In Yugoslavia, which has a federal structure, the Sandžak, which was divided between Serbia and Montenegro and its integrity was eliminated in an administrative sense, was officially divided into two borders with the final dissolution of Yugoslavia and the independence of Montenegro, which took place in 2006. This development has driven the demand for autonomy of the Sandžak to a different dimension, and the alteration from a single state to two states has made the process difficult. In this thesis, the juridical base as well as the perspectives of the political parties founded in the region, the states of Serbia and Montenegro within its borders, and the international public opinion on the issue of Sandžak autonomy and the image created by the issue of autonomy are evaluated. As a result of this assessment, assumptions have been made about the future of the idea of autonomy. In addition, the concept of a cross-border region, which is very widely used in Europe, has also been reinterpreted.