Gılgamış Destanı'nın psikanalitik edebiyat kuramı ile incelenmesi
Being examined with the epic of Gilgamesh pyschoanalyis literature theory
- Tez No: 750306
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bilinen en eski edebi metin olan Gılgamış anlatısı batı kaynaklarında Gılgamış Epiği olarak adlandırılır. Kahraman merkezci (heroic) bir destandır. Gılgamış Destanı, tür olarak mit olmamakla birlikte mit ile alakalı birçok arketipsel unsuru barındırmaktadır. Kullanılan dil sanatsaldır, konusu seçkin ve evrenseldir. Destanın tamamı yaklaşık olarak üç bin dize olmasına karşın bugün üçte ikisinden daha az bir kısmı mevcuttur. Bu kalan parçalar şans eseri olarak anlatının tamamını anlamamıza yeterlidir. Psikolojinin ve edebiyatın odak noktası insandır. İnsan davranışlarını odak noktası olarak kabul eden bu iki bilim dalı birbirlerini beslemişlerdir. Edebi anlatıların psikanaliz bakış açısı ile değerlendirmesine Sigmund Freud öncülük etmiştir ve ardılları tarafından desteklenmiştir. Bu çalışmada Gılgamış Destanı psikanalitik edebiyat kuramı ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The text of Gilgamesh, known as the oldest text, is also known as the Gilgamesh Epic in Western sources. It is heroic text. Gilgamesh is not a myth but it includes archetypes factor. The language is poetic. The topic is original and universal. Verses are consisting of 3000 lines but only 2/3 remained so far. The remaining parts are luckily sufficient for us to understand the main theme. Human is the main point for psychology and literature. Pyschology and literature which are integrated, focus on human behaviour. Sigmund Freud led to evaluate the literature texts with pyschoanalysis. Freud was also supported by his successors. This work examined the Gilgamesh Epic with the point of theory of Psychoanalysis.