Türkiye'deki taşınmaz mülkiyetine ilişkin alınan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının analizi
Analysis of European Court of Human Rights (ECtHR) judgments on real estate property in Turkey
  1. Tez No: 750348
  2. Yazar: MERT BURCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Law, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Mülkiyet hakkı, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve çeşitli kanunlar tarafından koruma altına alınmış bir haktır. Bu çalışmada, Türk kanunlarına göre taşınmaz mülkiyetine sahip gerçek ve tüzel kişilerin sahip olduğu mülkiyet haklarının başta kamulaştırma, kadastro, kıyı şeridi, orman alanı, sit alanı olmak üzere çeşitli konular ile ilgili olarak ihlal edilmesi sebebiyle ulusal hukuk sistemi içinde haklarını arayıp olumsuz sonuçlar elde etmeleri sebebiyle Türkiye'nin de tarafı olduğu 4 Kasım 1950 tarihli Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin bir parçası olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmaları sonucunda elde ettikleri sonuçlar analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The right to property is a right protected by the Constitution of the Republic of Turkey and various laws. In this study, the fact that real and legal persons who own immovable property according to Turkish laws are violated in relation to various issues, especially expropriation, cadastre, coastline, forest area, protected area, seek their rights in the national legal system and obtain negative results. The results of their application to the European Court of Human Rights, which is a part of the European Convention on Human Rights dated 4 November 1950, to which Turkey is a party, are analyzed.