Maternal demir eksikliği anemisinin umbilikal kord kanındaki brain-derived neurotrophic factor düzeyine etkisinin araştırılması
The effect of maternal iron deficiency anemia at the level of brain-derived neurotrophic factor in the umbilical cord
- Tez No: 750360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÖZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada maternal demir eksikliği anemisinin yenidoğan umbilikal kord kanında merkezi sinir sisteminde önemli bir role sahip olan brain-derived neurotrophic factor(BDNF) miktarı üzerinde etkili olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Nicel, prospektif, analitik bir çalışma şeklinde planlandı. Eylül 2021- Ağustos 2022 tarihleri arasında S.B.Ü. Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran toplam 90 tane tekil, term gebe çalışmaya dahil edildi. Bunlardan 45'i demir eksikliği anemisi bulunan (hemoglobin ≤ 110 g/L ve serum ferritin düzeyi ≤ 12µg/L) ve diğer 45'i ise demir eksikliği anemisi olmayan (hemoglobin >110 g/L ve serum ferritin > 12µg/L) kontrol grubunu oluşturmaktadır. Hastalar doğumhaneye interne edildiklerinde hemoglobin, ortalama hücre hacmi (MCV), demir, doymamış demir bağlama kapasitesi, total demir bağlama kapasitesi, ferritin, transferrin, CRP parametreleri istendi. Ayrıca maternal yaş, gravida, parite, doğum ağırlığı, baş çevresi, doğum şekli, 1. Dakika ve 5. Dakika Apgar skorları kaydedildi. Doğum sırasında umbilikal kord klemplenip kesildikten sonra maternal taraftan yaklaşık 5 cc kord kanı alınarak sarı kapaklı jelli biyokimya tüplerine bu kanlar aktarıldı ve santrifüj edildi. Kan plazması ependörf tüplere koyularak -80 santigrat derecede uygun koşullar altında bekletildi. Çalışma bitiminde, human brain-derived neurotrophic factor ELISA kitlerinde ELISA yöntemiyle BDNF düzeylerinin ölçümü yapıldı. Demir eksikliği anemisi olan annelerin bebekleriyle kontrol grubu annelerin bebekleri arasında BDNF düzeyleri ve diğer tüm parametreler karşılaştırıldıÇalışmaya dahil edilen 90 katılımcının bebeklerine ait BDNF değerleri incelendiğinde 45 anemik annenin bebeklerinde bakılan BDNF medyan değeri 3,16 (IQR 0,73), 45 sağlıklı annenin bebeklerinin BDNF medyan değeri ise 5,37 (IQR 1,02) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the effect of maternal iron deficiency on the level of fetal umbilical cord brain-derived neurotrophic factor (BDNF) which takes a very important role in the central nervous system.It was planned as a quantitative, prospective and analytical type of study. A total of 90 volunteer term, singleton pregnant women who applied to the Obstetrics and Gynecology clinic of Saglik Bilimleri University Umraniye Training and Research Hospital between September 2021 and August 2022 was included in this study. 45 of these patients had iron deficiency anemia (hemoglobin ≤ 110 g/L ve serum ferritin düzeyi ≤ 12µg/L) and 45 of them was the control group (hemoglobin >110 g/L ve serum ferritin > 12µg/L) that didn't have iron deficiency anemia. When the patients got hospitalized, we took blood samples to evaluate hemoglobin, mean corpuscular volüme (MCV), iron, unsaturated iron binding capacity, total iron binding capacity, serum ferritin, transferrin and CRP levels. Also, we noted the maternal age, gravida, parity, birth weight, head circumference, type of birth, 1-minute Apgar score and 5-minute Apgar score. During the delivery; after the umbilical cord had been clamped and cut, we took 5 cc of umbilical cord blood. And then, we put it in the yellow topped serum-separating laboratory tubes. After we centrifuged these blood samples, we put the serum parts in the eppendorf tubes to be stored at -80 degrees celcius. At the end of the study, we calculated the level of brain-derived neurotrophic factor (BDNF) using special human brain-derived neurotrophic factor ELISA kits. Later, we compared the umbilical cord BDNF levels of the maternal iron deficiency anemia group and the control group.When we evaluated the fetal umbilical cord BDNF values of 90 participants, the median value BDNF in the babies of 45 anemic mothers was 3.16 (IQR 0.73), and the median BDNF value of the babies of 45 healthy mothers was 5.37 (IQR 1.02). We found a statistical difference between BDNF and hemoglobin, hematocrit, MCV and iron valuesbetween these two groupsIn conclusion, the BDNF value of the babies of healthy individuals is higher than that of anemic individuals. Our study showed that the amount of BDNF in the umbilical cord blood was significantly affected by maternal iron deficiency anemia.