Nazal septum deviasyonu ve konka hipertrofisi olan ve olmayan hastalarda beyin türevli nörotrofik faktör düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum brain derivated neurotrophic factor level in patients with and without nasal septum deviation and concha hypertrophy
  1. Tez No: 750387
  2. Yazar: RAMAZAN KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YEŞİM GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kulak Burun ve Boğaz, Nöroloji, Biochemistry, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Burun tıkanıklığı, kulak burun boğaz polikliniğine müracaat eden hastaların en yaygın şikayetlerinden biridir ve burun tıkanıklığının ana nedeni burun orta bölmesi (septum) eğikliği (deviasyon) ve konkaların hipertrofisidir. Buna bağlı burun tıkanıklığı durumunda hava yolu direnci şiddetlenir ve bu durum kronik oksijen yetersizliğine (hipoksi) sebep olur. Burun tıkanıklığı, farklı çalışmalarda prevelansı %70 leri bulan yaygın bir toplum sağlığı problemidir. Beyin türevli nörotrofik faktör (BDNF) ise nöron dejenerasyonunu önlediği ve davranışsal iyileşmeyi sağladığı bilinmektedir. Nazal septum deviasyonu ve konka hipertrofisinin kronik hipoksiye ve buna bağlı olarak serum total oksidan seviyesini artırıp antioksidan seviyesini azalttığı, sağ ve sol ventrikül fonksiyon bozukluğu yaptığı önceki çalışmalarda ortaya konulmuştur, fakat BDNF düzeyine etkisi hiç çalışılmamıştır. Bundan dolayı nazal septum deviasyonu ve konka hipertrofisinin önemi ve ciddiyeti daha iyi anlaşılabilir. Metot: KBB polikliniğine başvuran, nazal septum deviasyonu ve konka hipertrofisi tanısı alan ve septoplasti ameliyatı endikasyonu olan, 44 hasta, 44 kontrol grubu çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya 18 yaş altı ve 50 yaş üstü hastalar dahil edilmemiştir. Bu hastaların periferlerindeki toplar damarlardan alınan artan kan örnekleri önce oda sıcaklığında 20-30 dk pıhtılaşması beklendikten sonra 10 dakika süreyle 4000 devir/dakika hızda santrifüj edildikten sonra eppendorflara ayrılan serumlar -80 derecede saklanmıştır. Teste başlarken numuneler oda sıcaklığına getirilmiştir. BDNF değeri ticari elisa kitinin test prensibine göre uygulanmıştır. Kitin malzemeleri, kitapçıkta belirtilen aşamalara uygun şekilde kullanılmış ve substratın antikora bağlı enzimle reaksiyona girdikten sonra oluşan renk değişikliği oranı spektrofotometrede ölçülerek BDNF sonuçları bulunmuştur. İstatistiksel analizler SPSS 23.0 ile hesaplanmıştır. Hesaplanan sonuçlar, ortalama ve standart sapma (+/-) olarak verilmiştir. Sonuçlar, Shapiro Wilk ölçüm yöntemi ile değerlendirilerek normal olan değerler parametrik (t testi) ve normal olmayan değerler ise non parametrik testler (Man Whitney U testi) kullanılarak değerlendirilmiştir ve power analizi çalışmanın bitiminde tekrar edilerek değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza nazal septum deviasyonu ve konka hipertrofisi olan ve olmayan hastalarda kontrol-hasta ve erkek-kadın BDNF düzeyleri ve yaş ortalamalarına bakılmıştır. Hasta grubunun BDNF düzeyleri, kontrol grubuna göre daha düşük bulundu ve hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Erkek-kadın BDNF ve yaş düzeylerinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sonuç: Serum BDNF düzeyi, nazal septum deviasyonu ve konka hipertrofisi hastalığı olan hastalarda daha düşük çıkması, BDNF'nin bu hastalıklarla olan ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Ameliyat sonrası hasta gruplarının BDNF düzeylerine bakılmamıştır. Bu yüzden ameliyat sonrası gurupla yapılacak ileri çalışmalar bilimsel olarak daha fazla katkı sağlayabilir ve bu tez çalışmasının sonuçlarını destekleyebilir. 2022, 62 SAYFA ANAHTAR KELİMELER: Beyin Türevli Nörotrofik Faktör, Nazal Septum Deviasyonu ve Konka hipertrofisi
Özet (Çeviri)
Objective: Nasal congestion is one of the most common complaints of patients who apply to the otorhinolaryngology outpatient clinic, and the main cause of nasal obstruction is deviation of the middle part of the nose (septum) and hypertrophy of the turbinates. In the case of nasal congestion due to this, airway resistance becomes more severe and this causes chronic oxygen deficiency (hypoxia). Nasal congestion is a common public health problem with a prevalence of 70% in different studies. Brain derived neurotrophic factor (BDNF) is known to prevent neuron degeneration and provide behavioral improvement. It has been shown in previous studies that nasal septum deviation and turbinate hypertrophy cause chronic hypoxia and consequently increase the serum total oxidant level and decrease the antioxidant level, and cause right and left ventricular dysfunction, but its effect on the BDNF level has never been studied. The refore, the importance and severity of nasal septum deviation and turbinate hypertrophy can be better understood. Method: Forty-four patients and 44 control groups, who applied to the otolaryngology outpatient clinic, were diagnosed with nasal septum deviation and turbinate hypertrophy, and had indications for septoplasty surgery, were included in the study. Patients under the age of 18 and over the age of 50 were not included in the study. The excess blood samples taken from the peripheral veins of these patients were first allowed to clot for 20-30 minutes at room temperature, and then centrifuged at 4000 rpm for 10 minutes, and the serums separated into eppendorfs were stored at -80 degrees. At the beginning of the test, the samples were brought to room temperature. The BDNF value was applied according to the test principle of the commercial elisa kit. The kit materials were used in accordance with the steps specified in the booklet, and the color change rate of the substrate after reacting with the antibody-bound enzyme was measured in the spectrophotometer, and BDNF results were found. Statistical analyzes were calculated with SPSS 23.0. Calculated results are given as mean and standard deviation (+/-). The results were evaluated with the Shapiro Wilk measurement method, and normal values were evaluated using parametric (t-test) and non-normal values were evaluated using non-parametric tests (Man Whitney U test), and power analysis was repeated at the end of the study. Results: In our study, control-patient and male-female BDNF levels and mean age were evaluated in patients with and without nasal septum deviation and turbinate hypertrophy. The BDNF levels of the patient group were lower than those of the control group, and a significant difference was found between the patient and control groups. No significant difference was found in male-female BDNF and age levels. Conclusion: The lower serum BDNF level in patients with nasal septum deviation and turbinate hypertrophy disease suggests that BDNF may be associated with these diseases. The BDNF levels of the patient groups were not evaluated after surgery. Therefore, further studies with the postoperative group may contribute more scientifically and support the results of this thesis study. 2022, 62 PAGE KEYWORDS: Brain Derivated Neurotrophic Factor, Nasal Septum Deviation and Concha Hypertrophy