Türkiye'de düzensiz göçün suç korkusuna olan etkisi: İzmir ili örneği
The effect of irregular migration on fear of crime in Turkey: The case of İzmir
  1. Tez No: 750407
  2. Yazar: LEYLA OCAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN AVANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Düzensiz göçün toplum üzerinde göçmenlere yönelik tehdit algısı yaratması ve suç korkusu oluşturmasına odaklanan ve nicel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilen çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kavramsal ve kuramsal çerçeve çizilerek göç, suç, korku gibi kavramlar açıklanmış, anılan kavramlar ve ilişkilerine yönelik kuramlara yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde dünyada ve Türkiye'de yaşanan göçlere yer verilmiş, son yıllarda Türkiye'ye doğru gerçekleşen düzensiz göç hareketlerine ilişkin veriler ve son durum anlatılmıştır. Ardından göç ve toplumda oluşturduğu algılara yönelik yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümü, nitel araştırma yönteminin benimsendiği alan araştırmasından oluşmaktadır. Yapılandırılmış görüşme formuyla İzmir'in Konak İlçesi'nde 395 kişinin katılımıyla anket çalışması yapılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre; katılımcıların düzensiz göçmenlere yönelik korku düzeyi yüksektir. Katılımcılar, düzensiz göçmenlerin suç oranlarının artışı üzerinde etkili olduklarını düşünmekte ve göçmenlerle etkileşim kurmaktan çekinmektedirler. Ayrıca çalışma göstermiştir ki; cinsiyet, yaş, gelir durumu gibi demografik özellikler ile düzensiz göçmenlere yönelik tehdit algısı ve suç korkusu oluşumu arasında ilişki mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The study, which focuses on the perception of threat towards migrants and the fear of crime by irregular migration, and which is carried out with the quantitative research method consists of three parts. In the first chapter, concepts such as migration, crime and fear are explained by drawing a conceptual and theoretical framework, and the aforementioned concepts and theories about their relations are given. In the second chapter of the study, the migrations in the world and in Turkey are included, the data and the latest situation regarding the irregular migration movements towards Turkey in recent years are explained. Then, studies on migration and the perceptions it creates in society are included. The third chapter of the study consists of the field research in which the qualitative research method was adopted. A questionnaire study was conducted with the participation of 395 people in Konak District of Izmir with a structured interview form. According to the results of the study; participants have a high level of fear towards irregular migrants. The participants think that irregular migrants have an effect on the increase in crime rates and are hesitant to interact with migrants. In addition, the study showed that; There is a relationship between demographic characteristics such as gender, age, income status and the perception of threat towards irregular migrants and the formation of fear of crime.