Kawasaki hastalığında trombosit indekslerinin koroner anevrizma gelişimini ve ikinci doz intravenöz immunglobulin ihtıyacını tahmin etme düzeyinin araştırılması
Investigation of the level of thrombocyte indexes to predict the development of coronary aneurysm and the need of second doses intravenous immunglobulin in kawasaki disease
- Tez No: 750422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUAT LALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmada trombosit sayısı, ortalama trombosit hacmi (OTH), trombosit dağılım genişliği (TDG), trombosit büyük hücre oranı (TBHO), gibi trombosit indeksleri ve OTH/lenfosit oranı (OTHLO), nötrofil/lenfosit oranı (NLO), trombosit/lenfosit oranı (TLO) değerlerinin ve bazı biyokimyasal değerlerin Kawasaki hastalığı olan çocuklarda klinik parametreler üzerinde prognostik değerinin olup olmadığının araştırılması amaçlandı. Yöntem: Çalışmamıza Nisan 2010-Şubat 2021 tarihleri arasında kliniğimizde Kawasaki hastalığı tanısı ile tedavi edilmiş 40 hasta ve bu hasta grubu ile yaş, cinsiyet dağılımı benzer 37 sağlıklı çocuk alındı. Hastaların dosyalarından ateşin birinci hafta (7±0,6 gün) ve ikinci haftasındaki (13±0,87 gün) biyokimyasal parametreler, C-reaktif protein, eritrosit sedimantasyon hızı, lökosit, nötrofil, lenfosit, trombosit sayıları, OTH, trombosit dağılım genişliği ve TBHO seviyeleri ve transtorasik ekokardiyografik görüntüleme gibi klinik ve laboratuvar sonuçları retrospektif olarak incelendi. Ortalama trombosit hacmi/lenfosit oranı, TLO, NLO değerleri hesaplandı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 3±0,44 yaş olup, 26'sı erkek idi. Yedi hastada ikinci doz intravenöz immunglobulin (İVİG) tedavisi gerekli olmuştu.
Özet (Çeviri)
Subject:Investigation of the Value of Platelet Indexes in Predicting Coronary Aneurysm Development and Need for Second Dose Intravenous Immunoglobulin in Kawasaki Disease Aim: In this study, it was aimed to investigate whether platelet count, mean platelet volume (MPV), platelet distribution width (PDW), platelet large cell ratio (PLCR), MPV/lymphocyte ratio (MPVLR), neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyte ratio (PLR) values and some biochemical data have prognostic value on clinical parameters in children with Kawasaki disease. Methods: Forty patients who were treated with the diagnosis of Kawasaki disease in our clinic between April 2010 and February 2021, and 37 healthy children with similar age and gender distribution with patient group were included in the study. Biochemical parameters, C-reactive protein, erythrocyte sedimentation rate, leukocyte, neutrophil, lymphocyte, platelet counts, MPV, PDW and PLCR in the first week (7±0.6 days) and second week (13±0.87 days) of fever and transthoracic echocardiography results were obtained from the medical records of the patients retrospectively. Mean platelet volume/lymphocyte ratio, PLR and NLR values were calculated. Results: The mean age of the patients was 3±0.44 years, and 26 of them were male. Seven patients required a second dose of intravenous immunoglobulin (IVIG) therapy.