Ulusal havacılık sanayiinde uçak üretimine yönelik teknoloji yönetim esaslarının belirlenmesi ve bir model önerisi
  1. Tez No: 75045
  2. Yazar: KEMAL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. C. RUHİ KAYKAYOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 1980'li yıllarda başlatılan F-16 savaş uçağı ve takib eden eğitim uçağı ve hafif nakliye uçağı projeleri ile belirli bir noktaya gelmiş bulunan Türk Havacılık Sanayii için, Teknoloji Yönetimi prensipleri ve DAPCA Maliyet Tahmin bağlantıları kullanılarak, idari, teknik, ekonomik ve ürün bazmda uzun vadeli bir strateji ortaya konmuştur. Tez kapsamında Teknoloji Yönetimi esasları kullanılarak, ülkelerin sosyo-ekonomik kalkınma hedeflerine uygun, Havacılık Sanayii ile igili olarak bilim-teknoloji planlaması, politika tespiti ve teknolojik yatırımlar ve teknolojik altyapıyla ilgili faaliyetlerin yürütülmesi konuları ele alınmaktadır. Ulusal havacılık sanayiinde Teknoloji Yönetiminin esaslarım tespit etmek ve ürün bazmda uzun vadeli strateji modeli ortaya koyabilmek için sektörün; öncelikle dünyada bugüne kadar göstermiş olduğu gelişme, mevcut yapısı ve uzun vadeli beklentileri ortaya konmuştur. Bu kapsamda havacılık sanayiinin genel karakteristikleri istihdam, AR-GE ve diğer sektörlere yansımaları, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin mevcut durumu tahlil edilmiştir. Teknolojinin en yeni uygulamalarını kullanma veya geliştirme durumunda bulunan havacılık sanayiinde AR-GE çalışmalar, finanasman ve altyapı yönünden değerlendirmeye alınmış ve beklenen gelişmeler öngörülmeye çalışılmıştır. Gerçekçi bir strateji ortaya konabilmesi için havacılık ürünleri pazarında önümüzdeki 20 yıl zarfında ortaya çıkması muhtemel gelişmeler incelenmiştir. Türkiye'de 1980'li yıllardan itibaren savunma sanayii yatırımları kapsamında gelişmeye başlayan, Havacılık Sanayii, İstihdam, AR-GE, Finansman, Kalite Teminatı ve sertifikasyon yönlerinden ele alınmış, sektörün tarihi gelişimi ve mevcut sanayii altyapısı eklerde verilmiştir. Yüksek teknoloji ihtiva eden uçak gibi savunma sanayii ürünlerinin tedariğinde kullanılan, ortak yatırım şirketi, konsorsiyum, lisans, ortak geliştirme ve üretim, taşeronluk ve özgün tasarım yöntemleri, çeşitli bakımlardan mukayese edilmiş ve Genelkurmay Başkanlığı 'nın sanayici ve bürokrasinin planlama yapabilmesi maksadıyla açıklamış oldukları 25 yıllık ihtiyaç listesindeki uçak projeleri için tedarik yöntemi tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu maksatla DAPCA maliyet tahmini yöntemi kullanılarak; temel jet eğitim uçağı, tekamül eğitim uçağı, hafif nakliye uçağı, büyük nakliye uçağı, tek ve çift motorlu savaş uçakları için, birim maliyetler, toplam işçilik, AR-GE eleman sayıları tespit edilerek ve ihtiyaç duyulan teknolojik seviyede dikkate alınarak sanayileşme yaklaşımı ortaya konmuştur. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY FUNDAMENTALS OF TECHNOLOGY MANAGEMENT FOR AIRCRAFT PRODUCTION BY NATIONAL AEROSPACE INDUSTRY AND A MODEL PROPOSAL This thesis, titled as“Fundamentals of Technology Management for Aircraft Production by National Aerospace Industry and a Model Proposal”is made of eight chapters. It aims to establish a long term administrative, technical, economical and product based strategy, by means of Technology Management methods and DAPCA Cost Estimation Formulas, for the National Aerospace Industry that has reached a certain state of maturity after a fast start with the F-16 Fighter Aircraft Program in 1980s and advancing in the following years with the Training and Light Transport Aircraft Programs. Chapter- 1 includes a brief definition of the subject and identifies the contents of the following chapters. In Chapter-2, the extent of Technology Management is described and a proper point of view for a long term strategy in aerospace industry, is established. Technology Management joins engineering, science and management practices for planning, developing and implementing the technological assets of establishments and support them in reaching strategic and operational goals. On the field of aerospace, three major figures of Technology Management exists: Government, Research & Development Centers and Industry. Technology Management works on interactions and cooperation of these parties. It is very important, from Technology Management point of view, to identify the assets and goals of interacting organizations. Resources, procedures, structures, strategies and cultural motives of parties need to be well understood prior to a strategic product development. In order to be able to identify the aspects of Technology Management in National Aerospace Industry and to be able to suggest a long term product oriented strategy, general characteristics of the aerospace sector with its brief history, current state and future expectations are all outlined in Chapter-3. Responsibilities of all the three major elements of Technology Management; Government, R&D Centers and Industry, are given below: Government, especially;. Develops and guides Technology Policies.. Develops and guides the need and arranges the market. Xll