Civata bağlantılı taşıyıcı sistemlerde civata sıkma momentinin dinamik davranışa etkisi
  1. Tez No: 75044
  2. Yazar: ALİ KULLUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kiriş elemanlarından meydana gelen üç boyutlu bir yapının titreşim cevabı ve bu cevabın mesnetlerde sürtünme sönümü oluşturularak azaltılması incelenmiştir. Üç boyutlu taşıyıcı sistemin kütle, rijitlik matrisleri ve yük vektörü Sonlu Elemanlar Yöntemiyle elde edilmiştir. Ayrıca mesnet noktalarında gözönüne alman sürtünme modeli de Sonlu Elemanlar Yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmanın Birinci Bölümünde, Sürtünme Sönümü hakkında kısa bilgiler verilmiş ve çalışmanın amacından bahsedilmiştir. İkinci Bölümde, sürtünmeli sistemler ile ilgili olarak literütürde yer alan çalışmalar özetlenmiştir. Üçüncü bölümde bir kirişe ait kütle ve rijitlik matrisleri ile yük vektörü elde edilmiştir. Dördüncü Bölümde, sürtünme sönüm modeli açıklanmış ve sürtünmenin olduğu bağlantı noktasının kütle, rijitlik matrisi ile sönümü meydana getiren sürtünme moment vektörü Sonlu Elemanlar Yöntemiyle elde edilmiştir. Beşinci Bölümde, Üç Boyutlu Taşıyıcı sisteme ait genel Hareket Denklemleri elde edilmiştir. Altıncı Bölümde, sistemin çözümü yapılmış, sayısal uygulama deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Daha ziyade kiriş ve kütle-yay sistemleri gibi elemanter düzeyde incelenmiş olan konu, Sonlu Elemanlar Yöntemi ve yeni bir matematiksel model yardımıyla üç boyutlu büyük yapılara uygulanmıştır. Böylece bu tür yapıların dinamik yerdeğiştirme cevaplan için minimum bir değer elde edilmiştir. Ayrıca sıkma momentinin büyük değerlerinde sistemin ankastre, sıfır değerinde basit mesnetli gibi davrandığı görülmüştür. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF FASTENING TORQUE ON THE DYNAMIC BEHAIVOROF BOLTED JOINT STRUCTURES Most of the studies which are made on slip damping are on the subject of linear slip, however, there exists a rotational slip especially on the joints of bolted structures. The frame structure studies which take into account slip damping, are not usually encountered.. Beards made experimental studies on this matter but no mathematical model is presented. The purpose of mis study is to reduce vibration displacement of a three dimensional frame structure when taking into account the effect of fastening torque on bolted joints. In many structures sufficient damping is required to be built-in so that under all expected working conditions, stress and amplitude level may never cause failure or impair the required functioning. Unfortunately, modem construction methods continue to encourage unwanted structural vibration because of the trends to low mass and welded joints which reduce the inherent damping. Several methods for increasing this damping are available, such as using high damping alloys or laminated beams. However, these methods are often expensive and sometimes frequency and temperature sensitive. Frictional damping occurring in joints is major contributor to the total inherent damping in structures. Although, joint damping has been recognized for many years, it has not been used because of the possibility of fretting corrosion and stiffness non- linearity and loss unless joints are very tightly clamped. In addition, friction forces in the joint are non-linear and the joint is therefore difficult to analyze. The friction damping mechanisms have been widely used to reduced the resonant vibration of gas and steam turbine blades, V- ribbed belts and camshafts. For more stable space structures, friction damping resulting from relative shp between joint interfaces is required It may be feasible to mcrease me dampmg in a structure by allowing more friction damping than is normal and there-by controlling the vibration response.