Semantik diferansiyel tekniği ile ikinci basamak sağlık kuruluşlarında işlevsel analiz ve uygulaması
Functional analysis and its application by semantic differential technique in second level healthcare institutions
- Tez No: 750465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüz dünyasında baş döndürücü gelişmeler ile birlikte analiz süreçleri, artık kurum merkezlerinin bir rutini olmaktan çıkmış, organizasyonel yapının en sınır noktalarına kadar erişen, tüm hiyerarşik kademede en alttan üste doğru, kurumsal strateji modelini besleyen ve belirleyen bir yapı halini almıştır. Kaçınılmaz sonuç olarak sağlık sektörü de bu değişimden payına düşeni almaktadır. Araştırmada; sağlık kuruluşunun mevcut durumu, işlevselliği incelenerek, hizmetlerin kuruluş, il düzeyinde verimlilik ve etkinliklerinin, hedeflerine uygunluğunun değerlendirilmesi, yapılan analizler ile eksik veya ilerleme fırsatlarının tespit edilerek, faaliyetlerinin sistemli bir şekilde takip edilebilmesi, hem sağlık kuruluşu hem de il sağlık yöneticilerinin farkındalıklarının oluşturulması, iyi uygulama örneklerinin yaygınlaştırılması, yöneticilere karar verme aşamasında bilgi ve destek sağlaması amaçlanmıştır. Modelin geliştirilmesinde kapsamlı bir literatür taraması yapılarak, çalışmada işlevsel analiz için oluşturulan parametreler dokuz ana başlık çerçevesinde toplanmış, tüm sağlık kuruluşlarına uygulanabilir şekilde ve bunlara ek ihtiyaçlar, özel durumlar için revize edilebilir veya geliştirilebilir alt göstergeler oluşturulmuştur. Araştırmada elde edilen veriler belirlenen işlevsel analiz unsurları ile değerlendirilmiş ve semantik diferansiyel tekniği ile derecelendirilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen çıktılar karşılaştırmalı olarak değerlendirilerek, farklı ölçütlerde gruplandırılmış ve etkin bir sisteme yönelik ipuçları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the dizzying developments in today's world, analysis processes are no longer a routine of institution centers, they have become a structure that reaches to the most frontier points of the organizational structure, supports and determines the corporate strategy model from the bottom to the top at all hierarchical levels. As an inevitable result, the health sector also takes its share from this change. In the research, it is aimed to evaluate the effectiveness and efficiency of the services and their compliance with their goals at organization and provincial level; monitor the activities in a systematic way by identifying the analyzes and deficiencies or opportunities for improvement; raise awareness of both the health institution and the provincial health managers; popularize the good practice examples and; provide information and support to the managers in the decision-making process, by examining current status and functionality of the health institution. In the development of the model, a comprehensive literature review has been carried out, the parameters created for the functional analysis in the study have been gathered under nine main headings, and sub-indicators that can be revised or developed for additional needs and special situations applicable to all healthcare institutions have been created. The data obtained in the research have been evaluated with the determined functional analysis elements and graded with the semantic differential technique. The results have been grouped in different criteria and the clues for an effective system have been introduced by evaluating the outputs obtained as a result of the analysis comparatively.