Romatoid artrit hastalarında inflamatuar belirteçlerin değerlendirilmesi
Evaluation of inflammatory markers in patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 750464
  2. Yazar: AYŞENUR FELEKOĞLU AYDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL NAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmanın amacı romatoid artritli hastalar ve sağlıklı popülasyonun biyokimya ve hemogram parametrelerinden özellikle CRP/albümin oranı, nötrofil/lenfosit oranı, trombosit/lenfosit oranı, lenfosit/monosit oranı, RDW (Red cell Distrubition Width), MPV (Mean Platelet Volüme) ve lomber ile femur kemik mineral yoğunluğunun karşılaştırılarak bu değerlerin romatoid artrit ile ilişkisini değerlendirmektir. YÖNTEM: Çalışmaya romatoid artrit tanılı 56 kadın ve 14 erkek hasta vaka grubu olarak , herhangi bir romatolojik hastalığı olmayan sağlıklı 47 kadın ve 3 erkek kontrol grubu olarak dahil edildi. Bireylerin demografik özellikleri kaydedildi. Retrospektif olarak taranan dosyalardan CRP/albümin oranı, nötrofil/lenfosit oranı, trombosit/lenfosit oranı, lenfosit/monosit oranı, RDW, MPV ile kemik mineral yoğunluğu kaydedildi. Romatoid artrit tanısı ile takip edilen hastaların aldıkları medikal tedaviler kaydedildi, 59 hasta sentetik DMARD (disease modifying anti-rheumatismal drug), 11 hasta biyolojik DMARD kullanmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of inflammatory markers in patients with rheumatoid arthritis AIM: The aim of this study is to compare the biochemistry and hemogram parameters of patients with rheumatoid arthritis and healthy population, especially CRP/albumin ratio, neutrophil/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio, lymphocyte/monocyte ratio, RDW (Red cell Distrubition Width), MPV (Mean Platelet Volume) and the lumbar and femur bone mineral density to evaluate the relationship between these values and rheumatoid arthritis. MATERIALS AND METHODS: In the study, 56 female and 14 male patients diagnosed with rheumatoid arthritis were included as a case group, and 47 healthy females and 3 males without any rheumatological disease were included as a control group. The demographic characteristics of the individuals were recorded. CRP/albumin ratio, neutrophil/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio, lymphocyte/monocyte ratio, RDW, MPV and bone mineral density were recorded from the retrospectively scanned files. The medical treatments of the patients followed up with the diagnosis of rheumatoid arthritis were recorded, 59 patients were using synthetic DMARDs (Disease Modifying Anti-Rheumatismal Drugs) and 11 patients were using biological DMARDs.