Hibrit tehditler kapsamında amerika birleşik devletleri ve Rusya federasyonu'nun güvenlik uygulamalarının analizi
Analysis of security practices of the united states and Russian federation in the scope of hybrid threats
  1. Tez No: 750501
  2. Yazar: RABİA GÜNGÖRSEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Tez çalışmasının amacı Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya Federasyonu'nun hibrit tehditler kapsamında kritik altyapıların korunması, siber tehditlerle ve terörizmle mücadele stratejilerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu çalışma, eylemleriyle uluslararası konjonktürü etkileme kapasitesine sahip olan iki aktörün değişen ve dönüşen güvenlik ortamında hibrit tehditler kapsamında üç alandaki güvenlik kurumlarını, yasalarını ve stratejilerini karşılaştırmalı olarak incelemesi bakımından önem arz etmektedir. Çalışmanın bulguları ise Vaşington yönetimi 11 Eylül saldırıları sonrası, Moskova yönetimi ise Beslan saldırısı sonrası terörizmle mücadele stratejilerini revize etme sürecini başlatmış ve güvenlikleştirme kuramının araç ve unsurlarını kullanarak icra ettikleri eylemlere hem iç hem de uluslararası alanda meşruiyet kazandırma gayreti içine girmişlerdir. Diğer taraftan ise her iki aktörde kritik altyapılarını korunması ve siber alanda güvenliğin sağlanmasını ulusal güvenlikleri ile yakından ilişkili olduğunu belirtmekte ve bu alanlarda kurum, strateji ve hukuki düzenlemeleri gerçekleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to comparatively examine the strategies of the United States of America and the Russian Federation to protect critical infrastructures, combat cyber threats and terrorism within the scope of hybrid threats. This study is important in terms of comparatively examining the security institutions, laws and strategies in three areas within the scope of hybrid threats in the changing and transforming security environment of two actors who have the capacity to influence the international conjuncture with their actions. The findings of the study are that the Washington administration started the process of revising its counter-terrorism strategies after the September 11 attacks and the Moscow administration after the Beslan attack and they made an effort to legitimize their actions both domestically and internationally by using the tools and elements of the securitization theory. On the other hand, both actors state that protecting critical infrastructures and ensuring security in cyberspace are closely related to their national security and they implement institutions, strategies and legal arragements in these areas.