Neylî divanında sevgili Âşık Rakîp
Beloved lover rival in Neylî di̇van
  1. Tez No: 750513
  2. Yazar: YASİN TÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN SUNGURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Klasik Türk Edebiyatı şairlerinden Neylî'nin Divanı Prof. Dr. Sadık Erdem'in metin okuması esas alınarak, sevgili, âşık ve rakip yönünden incelendi. Neylî ilmiye sınıfından esas mesleği de yazıcılık olan Divan sahibi 17. yy şairidir. Sevgili, âşık ve rakiple ilgili Klasik Türk Edebiyatı'nın geniş hayal, benzetme ve mecaz unsurlarını Neylî'nin Divanı'nda da görmekteyiz. Hiç şüphesiz bütün bir geleneğin en önemli unsuru olan sevgili ve sevgiliye ait tasavvurlar ilk önce ele alındı. Neylî, sevgiliye ait güzellik unsurlarının hemen hemen hepsini kullanmaktadır. Klasik Türk şiirinin sevgiliden sonraki ikinci önemli kişisi ve çoğu zaman şairin kendisini temsil eden âşık da acı çeken, sevgilinin türlü eziyetlerine katlanan, kavuşmaktan çok ayrılıktan hoşlanan, genellikle de karşılıksız bir aşka düçar olmuşluğu ile çalışmada yerini alır.“Âşığın Vücut Aksamına Ait Unsurlar”ile“Âşığın Maddî ve Manevî Halleri”ne yer verildi. Âşığın en büyük düşmanı olan ve bozgunculuğu ile ünlü genellikle sevgili tarafından ilgi gören rakip de üçüncü önemli kişi olarak karşımıza çıkar. Sevgili, âşık ve rakip daha çok gazel nazım şekliyle yazılan şiirlerde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish literature poet Neyli's Divan was examined according to prof. Sadık Erdem's text reading in terms of beloved, lover and antagonist Neyli is a 17.century poet and writer who has Divan and he is from science class. We see metaphors and figurative elements such as beloved, lover and antagonist of Classical Turkish Literature in Neyli's Divan. There is no doubt most important element of the whole tradition of imagination of the beloved, lover were addressed firstly. Neyli use almost all of the elements of lover's beauty. The second most important person in Classical Turkish Poetry and the poet, representing himself often suffering in lover, enduring to the various grind of lover, who enjoys being apart rather than coming together, usually takes place in this study with afflicted by unrequited love.“Elements of lover's Body Parts”and“lover's tangible and intangible Moods”was included. We come across opponent as the third most important person, Lover's biggest enemy and who is famous for corruption and who usually attracted by the lover. Beloved, lovers and opponent are taken place in written by ode versification poetry.