Muğlalı Ali divançesi
Divance of Ali from Mugla
  1. Tez No: 750512
  2. Yazar: ELANUR MİNDİVANLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF GÖZİTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Muğlalı Ali, divançesi haricinde kendisi hakkında herhangi bir bilgi bulamadığımız ve eserindeki tarihi kayıtlardan hareketle 19. yüzyılda yaşadığını belirlediğimiz bir şairdir. Bugüne değin hakkında herhangi bir çalışma yapılmayan Muğlalı Ali Divançesi üzerine hazırlan bu bu çalışma, giriş ve üç ana bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde divançesinden hareketle Muğlalı Ali'nin hayatı ve edebi şahsiyetine yer verilmiştir. Birinci Bölüm divançenin şekil ve muhteva açısından incelendiği bölümdür. İkinci Bölüm ise Muğlalı Ali Divançesi'ndeki dinî, tasavvufî ve içtimâi bahislerin incelendiği bölümdür. Üçüncü ve son bölümde ise ulaşılabilen yegâne nüshadan hareketle divançenin transkiripsiyonlu metnine yer verilmiş; metinin kurulmasında kullanılan yöntemlere ve nüsha tavsifine değinilmiştir
Özet (Çeviri)
Muğlalı Ali is a poet about whom we could not find any information apart from his divançe and we determined that he lived in the 19th century based on the historical records in his work. This study, which is prepared Divance of Ali from Mugla, which has not been studied until today, consists of an introduction and three main parts. In the introductory part, the life and literary personality of Ali of Muğla, based on his divanche, is given. The first section is the section where the divan was examined in terms of form and content. The second part is the section in which religious, mystical and social issues in Muğlalı Ali Divançe are examined. In the third and final chapter, the transcriptioned text of the divan is given, based on the only accessible copy; The methods used in the construction of the text and the description of the copy are mentioned.