Modern Türk hikâyesinde din ve göç ilişkisi -Mustafa Kutlu örneği-
Relationship between religion and immigration in modern Turkish story -Mustafa Kutlu example-
- Tez No: 750530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN ERDİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada modern Türk hikâyesinde bir tema olarak göçün dinî etkileri işlenmiştir. Türk hikâyesinde göç teması doğrudan din ile ilişkilendirilmese de Mustafa Kutlu gibi bazı toplumcu-gelenekçi yazarlar, göç temasını işlerken geleneğin ve değerlerin zarar görmesinden muzdariptirler. Kutlu'nun yirmi dokuz hikâyesinin on biri göç temalıdır. Bunların bazılarında göç dinî olarak ciddi ahlaki problemler doğurmuştur. Bir fikir adamı ve edebiyatçı olan Mustafa Kutlu, Türkiye'de toplumsal sorunlar üzerinde çalışan, Türk insanının tarihsel ve sosyolojik değişim içindeki seyrini konu edinen eserler veren bir yazardır. Birinci bölümde araştırmanın kavramsal ve kuramsal çerçevesi, ikinci bölümde modern Türk hikâyesi yazarlarından biri olan Mustafa Kutlu'nun eserlerinden hareketle din-göç ilişkisi işlenmiştir. Çalışma, göçün dinî boyutlarını edebiyat açısından işlemesi yönüyle bundan sonraki çalışmalar için bir kaynak niteliğindedir. İnsan yaşadığı toplumun çocuğudur. Meydana gelen her değişim, toplumsal ve bireysel bazda etkiler doğurur. Kutlu, göç vakasını kendisi de yaşamış; göçün sarsıcı etkilerine maruz kalmış memleketçi bir yazardır. Bu çalışmanın amacı, Mustafa Kutlu'nun göç temalı hikâyelerindeki karakterlerin ve sosyal yapının geçirdiği değişimlerin yine Mustafa Kutlu'da ne anlam ifade ettiğini ortaya koymaktır. Kutlu'nun göç temalı hikâyelerinin vermek istediği mesajlardan biri de ahlaki bir düzen oluşturma fikridir. Göç karşıtlığı denebilecek bu genel şemanın dayandığı birçok sosyolojik argüman bulunmaktadır. Kutlu, köylerden şehirlere göçün insan fıtratını bozduğuna ve köylere dönülmesi gerektiğine vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study religious effects of migration are discussed as a theme in turkish narrative. Even though the theme of migration is not related to religion directly, some of the writers who defends community and customs like Mustafa Kutlu are dissatisfied with the fact that community and customs are being harmed while the theme of migration is being disscussed. Kutlu has twenty nine stories in total and eleven of them are about migration. In some of these, migration is a serious problem as in the meaning of religion. As a man of idea and literature, Mustafa Kutlu is a writer who works on social issues in Turkey and creates works that dwell on Turkish people's journey which is full of historical sociological changes. In the first part notional and speculative aspects of research is being explained while in the second part the relationship between religion and migration in modern Turkish modern storytelling is being discussed through the example of Mustafa Kutlu, who is one of the modern Turkish narrators. This work can be passed as a source for the upcomings works as it dwells on the religious sides of migration from a literate perspective. Humans are the children of the society they live in. Every occuring change creates new effects on social and personal bases. Kutlu is a nationalist writer who experienced migration first hand and saw the unsettling effects of it. Aim of this work is to talk about characters of Kutlu's migration stories and the importance of the changes of social structure for Kutlu. One of the messages that Kutlu's stories about immigration want to convey is the idea of creating a moral order. There are many sociological arguments on which this general scheme, which can be called anti-immigration, is based. Kutlu emphasizes that the migration from villages to cities deteriorates human nature and that it is necessary to return to the villages.