An analysis of failures in addressing internal security challenges in Nigeria
Nijerya'daki iç güvenlik sorunlarının giderilmesinde başarısızlıkların analizi
- Tez No: 750535
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Nijerya'nın iç barış ve güvenlik durumu 2010 yılından bu yana aşağı yönlü seyrini sürdürüyor. Hükümetin sorunu çözme çabalarına rağmen, silahlı devlet dışı aktörlerin ve siber suçluların artan varlığı ve faaliyetleri, birçok can ve mülke zarar vermeye devam etti, böylece birçoğunu öldürdü ve yerinden etti. Bu bağlamda, araştırma 2010 yılından bu yana Nijerya'daki iç güvenlik zorluklarını ele almadaki başarısızlıkları araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, birincil olarak ikincil veri kaynaklarından elde edilen verileri analiz etmek için nitel araştırma yaklaşımını benimsemiştir. Çalışma, Nijerya'nın devlet güvenlik idaresi sisteminin, devlet dışı güvenlik aktörleri tarafından güvenlik hükmünün hem sağlanması hem de düzenlenmesi açısından yetersiz kaldığını tespit etti. Ayrıca, veriler Nijerya'nın terörizm gibi iç güvenlik sorunlarına yaklaşımlarının, iç güvenlik için uzun vadeli etkileri olan daha reaktif ve daha az proaktif olduğunu gösterdi. Verilere göre, Nijerya'daki devlet dışı güvenlik sağlayıcıları arasında yetersiz koordinasyon ve işbirliği var gibi görünüyor. Bulgular ayrıca, Nijerya'da devlet dışı güvenlik aktörlerinin yetersiz düzenleme ve gözetiminin olduğunu göstermiştir. Ayrıca, Nijerya'da yaşayanların güvenlik ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmek için ülkenin güvenlik idaresini ve yönetişim yapısını yeniden gözden geçirmenin, iç güvenlik söz konusu olduğunda uzun bir süre gideceği sonucuna varılmıştır. İkincisi, güvenlik kurumlarının ve kurumlarının iç güvenliğe yönelik ortaya çıkan tehditlerin gelişen doğasına daha iyi uyum sağlama kapasitelerinin güçlendirilmesi, sorunun daha iyi ele alınmasına yardımcı olacaktır. Son olarak, kök nedenleri ele alarak uzun vadede iç güvenlik zorluklarını ele alacak daha proaktif yaklaşımlar önerilecektir.
Özet (Çeviri)
Since 2010, Nigeria's internal peace and security situation have appeared to be on a downward trajectory due to the rising internal insecurity in the country. It been so with the increased presence and activity of armed non-state actors with cybercriminals. Dangers and damage incurred from their activities have continued to confront the Nigerian state and its residents. Notwithstanding the government's efforts to address the problem, a rise in insecurity persist. It against this backdrop, the research aims to investigate failures in addressing internal security challenges in Nigeria for the period between 2010 and 2022. The study identified Nigeria's system of state security governance and administration as falling short in terms of both provision and regulation security provision by non-state security actors. Findings further suggests that Nigeria's security approaches to internal security challenges such as terrorism, to be more reactive and less proactive which has long terms implications for internal security. Likewise, indications also point to inadequacy. In both regulation and oversight of non-state security actors in Nigeria. The work adopted a qualitative inductive analysis research approach to analyze the data obtained from primarily secondary data sources. Data collection was guided by a thematic analyses technique and the work further relied on security governance as a guiding framework. It was concluded that, revisiting the country's security administration and governance structure to be able to better accommodate the security needs of residents in Nigeria would go a long away as far as internal security is concerned. Equally, strengthening capacities of security institutions and agencies to better adapt to the evolving nature of emerging threats to internal security would help in better addressing the problem. And lastly, more proactive approaches that would address internal security challenges in the long run by tackling the root causes would be suggested.