Kardan mili ömür tayini için matematiksel model geliştirilmesi vedeneysel olarak doğrulanması
Developing and experimental verification of a mathematical model fordetermination of service life of cardan shaft
  1. Tez No: 750542
  2. Yazar: ONUR ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ATİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Motorlu taşıtlarda, motorda üretilen gücün diferansiyele iletilmesini sağlayan kardan milleri güç aktarma sistemindeki önemli elemanlardan biridir. Kardan milleri dönme hareketi ve güç iletimi sırasında, iletim gerçekleştirdiği elemanlar arasında yol koşullarına bağlı olarak ortaya çıkan açısal ve eksenel mesafe farklılıklarını kompanze etmektedir. Açı kompansazyonu üniversal mafsallar ile sağlanırken, eksenel kompanzasyon kayıcı takım adı verilen birbiri ile eş çalışan spline profiline sahip bir grup parça tarafından yerine getirilir. Müşteri isterlerini yerine getirecek şekilde tasarlanan kardan milleri ilk olarak bilgisayar ortamında sonlu elemanlar analizi ile doğrulanır; dondurulan tasarımlara ait üretilen prototipler laboratuvar ve sonrasında araç testlerine alınarak uygunluğu açısından değerlendirilir. Laboratuvar testleri kardan milleri için özel geliştirilmiş test cihazları üzerinde gerçekleştirilir. Testlerdeki girdiler ve başarı kriteri araç üreticileri (OEM) tarafından belirlenmektedir. Bu testleri gerçekleştirmek uzun süreler gerektirmekte ve bu durumda doğrulama sürecinin maliyeti de yüksek çıkmaktadır. Buradan yola çıkılarak ortaya konulan bu çalışmada, kardan mili emniyetli çevrim sayısını belirlemek üzere yapılan testlerle doğrulanan iki farklı yeni matematiksel model geliştirilmiştir. Yeni geliştirilmiş olan bu iki matematiksel model atfen kısaltma kullanılarak Sen-Atik-I ve Sen-Atik-II olarak adlandırılmıştır. Burada, I ve II rakamları modelin birinci veya ikinci model olduğunu ifade etmektedir. Geliştirilen yeni modeller ile hesaplanan emniyetli çevrim süreleri laboratuvar test sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonrasında, yeni geliştirilen modellerden Sen-Atik-II'nin, test sonuçlarına en kötü durumda %4,84 fark ile yaklaştığı tespit edilmiştir. Böylece elde edilen bu yakınsama ile yeni geliştirilen model Sen-Atik-II'nin laboratuvar testleri yerine kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The cardan shaft which transmits the power from the engine to the differantial in the motor vehicles is one of the vital elements in the driveline. Cardan shafts compensate the angular and axial differences between the components in which the torque is transmitted, during transmitting power and rotation movement. The axial compensation is provided by a group of splined components which are mutual and called as slip assembly involves a group of opposing sliding components while angular compensation is provided by the universal joints. Cardan shafts designed to meet customer requirements are first verified by finite element analysis; prototypes produced for frozen designs are taken to laboratory and then vehicle tests and evaluated in terms of suitability. Laboratory tests are carried out by using special test machines developed for drive shafts. The inputs and success criteria in the tests are determined by the vehicle manufacturers (OEM). Long test times also increase the cost of the verification process. In this study, two different new mathematical models have been developed, which have been verified by tests to determine the number of safe cycles of the propeller shaft. These two new developed mathematical models are named as Sen-Atik-I and Sen-Atik-II by using an abbreviation. Here, the numbers I and II indicate that the model is the first or second model. The safe cycle times calculated with the new developed models were compared with the laboratory test results. After the comparison, it was determined that Sen-Atik- II, one of the new developed mathematical models, gave the results to be close to the test results within an deviation of 4,84% for the worst case. Thus, with this obtained convergence, it was determined that the new developed mathematical model Sen-Atik-II could be used instead of laboratory tests.