Çalışma değerleri ve iş yaşam dengesinin X, Y, Z kuşakları perspektifinden incelenmesi,
Examining work values and work life balance from the perspective of generations X, Y, Z
- Tez No: 750560
- Danışmanlar: DOÇ. CEYHAN ÇİĞDEMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada, kuşak farklılıklarının iş yaşam dengesi ve çalışma değerleri arasındaki ilişki incelenmiş ve bu doğrultuda, iş hayatının yöneticileri olan X kuşağının, genç yöneticileri ve profesyonelleri olan Y kuşağının ve iş hayatına yeni başlayan Z kuşağının iş yaşam dengesi ve çalışma değerleri arasındaki farklılıklar ve benzerlikler değerlendirilmiştir. Çalışma, nicel araştırma desenlerinden kesitsel tarama modeli olarak tasarlanmıştır. Kolayda örnekleme stratejisi ile çalışmaya 343 örneklem katılmıştır. Araştırmada çalışma değerleri için Lyons, Higgins ve Duxbury (2010) tarafından geliştirilmiş olan“Çalışma Değerleri Ölçeği”ile iş yaşam dengesi için Apaydın (2011) tarafından geliştirilen“İş Yaşam Dengesi Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, çalışma değerleri perspektifinden bakıldığında kuşak farklılıkları ve gelir düzeyi değişkeni açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamış olmasına rağmen cinsiyetin çalışma değerlerini etkilediği görülmüştür. İş yaşam dengesi ölçeğinin uygulaması sonrasında ise değişkenler arasında sadece gelir düzeyinin anlamlı bir fark yarattığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between the work-life balance and work values of generational differences was examined and in this direction, the differences and similarities between the work-life balance and work values of the X generation, who are the managers of business life, the Y generation, who are the young managers and professionals, and the Z generation, who have just started their business life, were evaluated. The study was designed as a cross-sectional survey research, one of the quantitative research designs. Using convenient sampling strategy, 343 participants enrolled in this study.“Working Values Scale”developed by Lyons, Higgins and Duxbury (2010) for work values and“Work Life Balance Scale”developed by Apaydın (2011) for work-life balance were used in the research. According to the findings obtained in the study, although there was no statistically significant difference in terms of generational differences and income level variable, it was seen that gender affected the study values. Also after the application of the work-life balance scale, it was determined that only the income level made a significant difference between the variables.