Açıklamalı silikleştirilmiş ve doğru yanlış çözümlü örnek yöntemlerinin altıncı sınıf öğrencilerinin matematik performansına etkisinin karşılaştırılması
Comparing effects of faded with explanations and correct-incorrect worked-out examples on sixth year students' mathematics performance
  1. Tez No: 750559
  2. Yazar: ÖZDEN YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÇİĞDEM ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Öğrencilerin matematik öğrenmeyi en üst düzeyde gerçekleştirmesi matematik dersi öğretim programlarının hedefleri arasında yer almaktadır. Ancak bazı öğrenciler bu hedefi gerçekleştirmesine karşın, bazıları bu hedefi gerçekleştirmede güçlük yaşar. Öğrencilerin yaşadığı bu zorluğu ortadan kaldırmak amacıyla alan yazında son yıllarda önerilen yöntemlerden biri de çözümlü örneklerdir. Çözümlü örnek bilişsel yük teorisine bağlı bir öğrenme faaliyetidir. Çözümlü örnek, bir problemin nasıl çözüldüğünü, öğrenen kişiye adım adım gösteren bir öğretim yöntemidir. Standart bir çözümlü örnek, öğrencilere çözüm adımlarını ve açıklamaları sunar, ancak öğrencilerin ihtiyaç duyduğu şey, bu bilgiyi zihinsel olarak işlemektir. Bu nedenle, özel çözümlü örneklere ihtiyaç vardır. Alan yazında uygulanan farklı çözümlü örnek türleri bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, açıklamalı silikleştirilmiş ve doğru yanlış çözümlü örnek yöntemlerinin altıncı sınıf öğrencilerinin matematik performanslarına etkisinin karşılaştırılmasıdır. Bu araştırmada, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim-öğretim yılında, bir devlet ortaokulunun 6. sınıfında iki şubede öğrenim gören 29 öğrenci ile yürütülmüştür. Rasgele atanmış sınıflardan biri Açıklamalı Silikleştirilmiş Çözümlü Örnekler (ASÇÖ) Deney Grubu, diğeri Doğru Yanlış Çözümlü Örnekler (DYÇÖ) Deney Grubu olarak atanarak iki farklı deney grubu oluşturmuştur. Çalışmaya katılacak öğrencileri belirlemek amacıyla hazırlanan dört işlem becerisini ölçen Matematik Dört İşlem Soruları, uygulanan yöntemin etkisini belirlemek amacıyla hazırlanan Matematik Başarı Testi ve Çözümlü Örnek Çalışma Kâğıdı veri toplama araçlarını oluşturmaktadır. Öğrencilerin uygulamalara ilişkin görüşleri ise açık uçlu anket soruları ile toplanmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarına göre ASÇÖ grubunun, dağılma özelliği ve toplam matematik puanlarında ön test son test karşılaştırmasında anlamlı bir fark olduğu, üslü sayılar, bölünebilme ve işlem önceliği puanlarında ise anlamlı bir fark olmadığı sonucuna varılmıştır. DYÇÖ grubunun ise dağılma özelliği, üslü sayılar ve bölünebilme alt boyutlarında ön test son test karşılaştırmasında anlamlı bir fark olduğu, işlem önceliği alt boyutunda anlamlı bir fark olmadığı sonucuna varılmıştır. Ancova analizinde ön test kontrol edildikten sonra gruplar arasında, işlem önceliği ve bölünebilme alt boyutları arasında DYÇÖ grubu lehine son test puanlarında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin uygulamaya ilişkin görüşlerinden yola çıkarak yapılan tematik analiz sonuçlarına göre her iki grupta da çalışmaya katılan öğrenciler çoğunlukla çözümlü örnek uygulamasını faydalı bulmuş ve kendilerine katkı sağladığını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Students realizing mathematics learning at the highest level is one of the objectives of the mathematics curriculum. However, while some students succeed in accomplishing this goal, others find it challenging. One strategy advocated in the literature in recent years to help students overcome this challenge is“worked-out examples”. Worked example is a learning activity based on cognitive load theory.“Worked-out example”is a teaching strategy that walks students through the process of solving a problem step-by-step. Students receive explanations and solution stages in a typical worked example, but what they really need to do is to process this information mentally. Special worked-out questions are therefore required. In the literature, various sorts of worked-out examples are used. This study compares how faded worked-out examples with explanations and correct and incorrect worked-out example methods affect students' performance in mathematics in the sixth grade. Pre-post test quasi-experimental design was employed in this study. 29 students from two branches of a public secondary school's 6th grade participated in the study during the 2021–2022 academic year. Two different groups: the Correct and Incorrect Worked –out Examples (CIWE) Experiment Group and theFaded Worked-out Examples (FWE) Experiment Group, both of which were randomly assigned courses. The study employed quantitative data collection methods. In order to gather quantitative data, Mathematics Four Operations Questions—which assessed the four operation skills—were developed together with the Mathematics Achievement Test and the Worked-out Examples Worksheet in order to identify the students who would participate in the study. Open-ended FWE and CIWE questionnaires were used to gather student perspectives on the practices. The distribution characteristic and overall mathematics scores of the FWE group showed a significant difference in the pre-test-post-test comparison, but there was no significant difference in the scores for exponential numbers, divisibility, or operator precedence. The results showed that there was a significant difference between the pre-test and post-test comparisons of the CIWE group in terms of the sub-dimensions of distributive property, exponential numbers, and divisibility, but not in the sub-dimension of operator precedence. After the pre-test was adjusted for in the Ancova analysis, it was found that there was a significant difference in the post-test scores between the groups, operator precedence, and divisibility sub-dimensions, favoring the CIWE group. Additionally, the students taking part in the study in both groups mainly regarded the worked-out example method useful and indicated that it contributed to them, according to the findings of the theme analysis based on the students' perspectives on the application.