Kırgızistan'da Türkiye'nin kamu diplomasisi faaliyetleri
Turkey's public diplomacy activities in Kyrgyzstan
- Tez No: 750569
- Danışmanlar: DR. ALTINBEK COLDOŞOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmada Kırgızistan'da Türkiye'nin kamu diplomasisi faaliyet alanları konusu literatür taraması yöntemi ile incelenmiştir. Bu bağlamda kamu diplomasi alanındaki akademik yayınlar ile bu alanda faaliyet gösteren kurumların resmî faaliyet raporları incelenmiştir. Çalışma, kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler ışığında genel olarak diplomasi ve kamu diplomasisi ile ilgili kavram ve uygulamalar ekseninde oluşturulmuştur. Çalışmanın bütününde kamu diplomasisi alanını kavramsal çerçevesi, aktörleri, uygulama alanları ve yöntemleri ile çizilerek Türk kamu diplomasisinin gelişimi ve Kırgızistan'daki özelindeki 1990'lardan günümüze kadar olan uygulamaları incelenerek Türk kamu diplomasisinin Kırgızistan'daki etkinliği analiz edilmiştir. Bu çalışmayla literatürdeki boşluk doldurulmak istenmiş, kamu diplomasisi alanında yapılacak araştırmalara ve bu alanın uygulayıcıları olan kamu ve sivil aktörlere katkı sağlamak amaçlanmıştır. Giriş ve sonuç bölümü hariç üç ana bölümden oluşan bu çalışma, Türkiye'nin Kırgızistan'a yönelik kamu diplomasisi faaliyetlerini kurum ve kuruluşlar bağlamında ortaya koymak amacı üzerine inşa edilmiştir. Bunun için öncelikle“Diplomasi tarihi nedir?”,“Geleneksel diplomasi nedir?”,“Diplomasinin tarihten günümüze evrim süreci nasıl olmuştur?”soruları doğrultusunda kamu diplomasisini kuramsal çerçevesi oluşturulup“Türk Kamu Diplomasisi kavramsal ve kurumsal olarak evrim süreci nasıl gerçekleşmiştir”ve“Türkiye'nin Kamu diplomasisi araçları nelerdir?”sorularıyla Türkiye'deki kamu diplomasisi aktörlerinin ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde görevleri ortaya konmuştur. Çalışmanın son bölümünde, çalışmanın ana konusu olan“Kırgızistan'da Türkiye'nin kamu diplomasisi adına faaliyetleri”örnekler ve uygulamalar çerçevesinde ele alınıp incelenmiştir. Böylelikle Türk kamu kurum ve kuruluşları ile diğer aktörlerin Kırgızistan özelinde hedefleri ile gerçekleştirme performansları ve bu sürece katkıları incelenmiştir. Türkiye'nin 1990'larda başlayan modern kamu diplomasisi çalışmalarının 2000'li yıllarda yeni bir boyut kazandığı görülmüştür. Bu süreçte gerçekleştirilen düzenlemelerle kamu diplomasisi alanında özellikle kamu kurumlarının oluşturduğu, her bir kurumun kendi çalışma alanında Türkiye'nin genel dış politikası ile uyumlu bir şekilde faaliyetler gerçekleştirdiği anlaşılmaktadır. Türkiye'nin Kırgızistan'da gerçekleştirmekte olduğu çalışmaların yoğun ve etkili olduğu görülmüştür. Böylelikle“Türkiye Kamu Diplomasisi araçlarını Kırgızistan'da etkili kullanmaktadır.”hipotezi doğrulanmaktadır. Ancak kurumların yapısal alanda yaşadığı sıkıntılar ile faaliyetlerin planlama ve yürütülme aşamalarında belirgin bir koordinasyon eksikliği ve gerçekleştirilen faaliyetlerin değerlendirilmesi ve raporlaştırılması hususlarında sorunlar olduğu da saptanmıştır. Çalışma sonunda kamu dışı aktörlerin kamu diplomasisi alanında daha etkin olmasının bu yöndeki çalışmaların ruhuna uygun olacağı ve Türkiye açısından daha iyi neticeler göstereceği düşünülmektedir. Türkiye için stratejik öneme sahip Orta Asya coğrafyasına ve Kırgızistan'a yönelik kamu diplomasisi faaliyetlerinin bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmesi, uzun vadeli planlama ve koordinasyon hususuna önem verilerek yürütülmesi bölgesel ve küresel alanda Türkiye'ye bir güç olma yolunda katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu bağlamda Türkiye-Kırgızistan arasındaki stratejik ortaklığın ve Türkiye'nin Kırgızistan'da etkinliğinin devamı için yumuşak güç ve bütüncül politika ekseninde yürütmüş olduğu bu politikasının geliştirilerek devam etmesi gerektiği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of Turkey's public diplomacy activity areas in Kyrgyzstan has been examined by the literature review method. In this context, academic publications in the field of public diplomacy and official activity reports of institutions operating in this field have been examined. In the light of the information and data that obtained from the sources, the study has been formed on the axis of the concepts and practices related to diplomacy and public diplomacy in general. In the whole of the study, the field of public diplomacy is drawn with its conceptual framework, actors, application areas and methods, and the development of Turkish public diplomacy and the developments in Kyrgyzstan. In particular, the effectiveness of Turkish public diplomacy in Kyrgyzstan has been analyzed by examining the applications from the 1990s to the present. With this study, it was aimed to fill the gap in the literature, and it was aimed to contribute to the researches to be made in the field of public diplomacy and to the public and civil actors who are the practitioners of this field. This study, which consists of three main parts excluding the introduction and conclusion part, is built on the aim of revealing Turkey's public diplomacy activities towards Kyrgyzstan in the context of institutions and organizations. For this, first of all,“What is the history of diplomacy?”,“What is traditional diplomacy?”,“How has the evolution of diplomacy been from history to the present?”The theoretical framework of public diplomacy was created in line with the questions of“How did the conceptual and institutional evolution of Turkish Public Diplomacy take place”and“What are Turkey's public diplomacy tools?”With these questions, the duties of public diplomacy actors in Turkey within the framework of the provisions of the relevant legislation have been revealed. In the last part of the study,“Turkey's activities on behalf of public diplomacy in Kyrgyzstan”, which is the main subject of the study, has been discussed and examined within the framework of examples and practices. Thus, Turkish public institutions and organizations and other actors in Kyrgyzstan, with their goals and performances and their contributions to this process were examined. It has been seen that Turkey's modern public diplomacy studies, which started in the 1990s, gained a new dimension in the 2000s. It is understood that, with the regulations made in this process, especially public institutions in the field of public diplomacy, each institution carries out activities in its own working area in line with Turkey's general foreign policy. It has been observed that the works carried out by Turkey in Kyrgyzstan are intense and effective. Thus,“Turkey uses the tools of Public Diplomacy effectively in Kyrgyzstan.”hypothesis is confirmed. However, it has also been determined that there are problems experienced by the institutions in the structural area, a significant lack of coordination in the planning and execution stages of the activities, and problems in the evaluation and reporting of the activities carried out. At the end of the study, it is thought that the involvement of non-public actors in the field of public diplomacy will be favorable with the spirit of the studies and will show better results for Turkey. Evaluating public diplomacy activities with a holistic approach towards the Central Asian geography and Kyrgyzstan, which have strategic importance for Turkey, it is thought that long-term planning and coordination will contribute to Turkey's becoming a power in the regional and global arena. In this context, it was concluded that the strategic partnership between Turkey and Kyrgyzstan and this policy, which was carried out in the axis of soft power and holistic policy, should be developed and continued for the continuation of Turkey's effectiveness in Kyrgyzstan.