Covid-19 pandemisindeki okul yönetimi süreçlerine ilişkin yönetici görüşleri
Management's views on school management processes in the covid-19 pandemic
  1. Tez No: 750568
  2. Yazar: FEDEN SÜMEYRA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada Covid-19 pandemisindeki okul yönetimi süreçlerine ilişkin yönetici görüşleri incelenmiştir. Covid-19 pandemi döneminde tüm alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da birçok değişiklik meydana gelmiştir. Covid-19 pandemisinden korunma nedeniyle fiziki eğitime ara verilmiş uzaktan eğitim faaliyetleri kullanılmaya başlanmıştır. Uzaktan eğitim uygulamaları ile okul yönetimi ve süreçlerinde birtakım sorunlar meydana gelmiştir. İnternet altyapı sorunları, uzaktan eğitim uygulamalarının kullanımı ile ilgili yeterli bilgiye sahip olunmaması, uzaktan eğitim uygulamalarından yeterli düzeyde verimin alınamaması, eğitim eşitsizliği gibi nedenlere bağlı olarak eğitim sürecinde aksama yaşanmıştır. Bu araştırmada Covid-19 pandemisindeki okul yönetimi süreçlerine ilişkin yönetici görüşlerine yönelik olarak Antalya ili Manavgat ilçesinde bulunan ilkokul ve ortaokullarda görev yapan 15 katılımcı okul yöneticilerine 10 soruluk görüşme formu uygulaması gerçekleştirilmiştir. Görüşme formu uygulamasından elde edilen sonuçlar nitel veri analiz tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonuçları incelendiğinde; okul yöneticilerinin bilgi paylaşımı, EBA kullanımı, uzaktan eğitim uygulamaları konusunda bilgi yetersizliği, internet altyapı sorunları, eğitim eşitsizliği, dijital bağımlılık gibi konularda sorunlar yaşadıkları ve bu sorunların okul yönetimi ve süreçlerini olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir. Covid-19 pandemi sürecinde karar alma mekanizmalarının değişmesi, yeni teknolojik cihazların kullanımının öğrenilmesi ve yeni alternatif eğitim tekniklerinin denenmesi açısından olumlu yönde etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Eğitim öğretim kurumlarında psikososyal desteğin genel olarak verilmesi öğrenci ve öğretmen motivasyonlarının arttırılmasında etkili olmuştur. Bu araştırmanın Covid-19 döneminde okul yönetimi ve süreçleri ile ilgili değerlendirmeler konu başlıklı benzer araştırmalara rehberlik etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of administrators' views on the impact of the Covid-19 pandemic on school management and processes was examined. During the Covid-19 pandemic period, many changes have occurred in the field of education, as in all fields. Due to the protection from the Covid-19 pandemic, physical education was suspended and distance education activities started to be used. With distance education applications, some problems have occurred in school management and processes. The education process has been disrupted due to reasons such as internet infrastructure problems, lack of sufficient knowledge about the use of distance education applications, insufficient efficiency from distance education applications, and education inequality. In this research, a 10-question interview form was applied to 15 participant school administrators working in primary and secondary schools in Antalya province Manavgat district in order to examine the factors affecting school management and processes in the Covid-19 pandemic year. The results obtained from the interview form application were analyzed using qualitative data analysis technique. When the results of the study are examined; It has been determined that school administrators experience problems such as information sharing, EBA use, lack of information about distance education applications, internet infrastructure problems, education inequality, digital addiction, and these problems negatively affect school management and processes. It has been observed that it has positive effects in terms of changing decision-making mechanisms, learning the use of new technological devices and trying new alternative education techniques during the Covid-19 pandemic process. The general provision of psychosocial support in educational institutions has been effective in increasing student and teacher motivation. It is expected that this research will guide similar studies with the subject of evaluations about school management and processes in the Covid-19 period.