Serum elabela seviyeleri ile polikistik over sendromlu bireylerin endokrin ve metabolik parametreleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between serum elebela levels and endocrine and metabolic parameters of individuals with polycystic over syndrome
- Tez No: 750571
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET FEVZİ POLAT, DOÇ. DR. DEMET AYDOĞAN KIRMIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS), üreme çağındaki kadınlarda %5-%20 arasında görülen, patofizyolojisi oldukça kompleks ve endokrinolojik hastalıktır. Heterojen bir hastalık olan PCOS; genetik, intrauterin ve çevresel birçok faktörün etkileşimi ile oluşur.Apelin ve Elabela'dan oluşan Apelinerjik sistem (APJ) vazodilatatör, kardiyoprotektif ve anjiyogenik etkilere aracılık etmektedir. PKOS tanısı almış hastalar ile PKOS tanısı almamış hastalar arasında serum apelin ilişkisi bilinmemektedir. Çalışmanın amacı, PKOS tanılı hastalar ile PKOS tanısı olmayan hastaların serum Elabela düzeylerini karşılaştırmaktır.Çalışmanın tipi vaka kontroldür. Çalışma, 01.04.2021-28.06.2021 tarihleri arasında Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'nde yürütülmüştür. Çalışmaya Rotterdam kriterlerine göre PKOS tanısı almış 44 kadın hasta (deney grubu) ile ve PKOS tanısı almamış 44 kadın hasta (kontrol grubu) çalışmaya alınmıştır. Çalışmanın verileri kişisel bilgi formu (BMİ, sigara ,alkol kullanım alışkanlıkları, kullandığı ilaçlar, sistemik hastalık) ve hastalardan alınan rutin kanlardan toplanmıştır. Kan uygun koşullarda saklandıktan sonra ELİSA yöntemiyle değerlendirilmiş olup, laboratuvar verileri hastane otomasyon sisteminden elde edilmiştir.Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması kontrol grubunda 27,4 ± 5,8 iken, deney grubunda 26,4 ± 6,1'dir. Kişisel bilgilerin gruplar arası karşılaştırmasında istatistiksel anlamlılık saptanmadı (p>0,05). Vaka grubu hastaların kontrol grubu hastalara göre serum elabela, insülin ve HOMA-IR düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı ve yüksek olduğu saptandı (sırasıyla p = 0,018;
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is an endocrinological disease with a very complex pathophysiology and seen in 5%-20% of women of reproductive age. PCOS is a heterogeneous disease; It is formed by the interaction of many genetic, intrauterine and environmental factors. The Apelinergic system (APJ), consisting of Apelin and Elabela, mediates vasodilator, cardioprotective and angiogenic effects. The relationship of serum apelin between patients diagnosed with PCOS and patients not diagnosed with PCOS is unknown.The aim of the researchis to compare serum Elabela levels of patients with PCOS and those without PCOS.The type of research is case control. The research was carried out between 01.04.2021 and 28.06.2021 in Yozgat Bozok University Research and Application Hospital, Gynecology and Obstetrics Polyclinic. Forty-four female patients (experimental group) diagnosed with PCOS according to Rotterdam criteria and 44 female patients not diagnosed with PCOS (control group) were included in the research. The data of the research were collected from“the Personal İnformation Form (BMI, smoking, alcohol use habits, drugs used, systemic disease)”and routine blood taken from the patients. After the blood was stored under appropriate conditions, it was evaluated by ELISA method and laboratory data were obtained from the hospital automation system.While the mean age of the patients included in the research was 27.4 ± 5.8 in the control group, it was 26.4 ± 6.1 in the experimental group. No statistical significance was found in the intergroup comparison of personal information (p>0.05). Serum elabela, insulin and HOMA-IR levels of the patients in the case group were found to be statistically significant and higher compared to the patients in the control group (p = 0.018;