Kültür ve matematik ilişkisinin matematik derslerine dahil edilmesine yönelik öğretmen ve öğretmen adayı görüşlerinin incelenmesi
Investigation of the opinions of teachers and pre-service teachers on the relationship of culture and mathematics in mathematics lessons
- Tez No: 750572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada, katılımcıların kültür ve matematik arasındaki ilişkiye yönelik fikirlerini ortaya çıkarmak, kültürel ögeler dahil edilerek işlenen matematik dersinin getireceği zorlukları ve öğrencilere faydasını tespit etmek, katılımcıların derslerinde kullandıkları veya kullanmayı düşündükleri kültürel ögeleri belirlemek, farklı kültürlerden öğrencileri derse dahil etmek için öğretim sürecinde yaptıkları veya yapmayı düşündükleri değişiklikleri incelemek amaçlanmıştır. Nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji deseni ile yürütülen araştırmanın katılımcılarını, Yıldız Teknik Üniversitesinde öğrenim görmekte olan, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen 34 öğretmen adayı ve Milli Eğitimin çeşitli kademelerinde aktif olarak görev yapan 34 matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Uzman görüşü alınarak oluşturulmuş 5 adet açık uçlu soru ile veriler toplanmıştır. Elde edilen nitel veriler, içerik analizi yoluyla temalar ve kodlar belirlenerek analiz edilmiştir. Birinci alt probleme göre katılımcılar matematiği tanımlarken farklı açılardan yaklaştıkları ve katılımcıların çoğunun mutlakçı eğitim felsefesine yakın oldukları belirlenmiştir. İkinci alt problemin sonuçlarına göre kültürel ögeler dahil edilerek işlenen matematik dersleri öğrencilerin akademik başarısını, ilgi ve motivasyonlarını arttıracak, sosyal ve iletişim becerilerini geliştirecek, kültürel bilinç kazandıracaktır. Üçüncü alt probleme göre katılımcıların derslerinde daha çok yöresel kültür ögelerini tercih edecekleri, öğrencilerin aşina olduğu değerleri derse getirecekleri tespit edilmiştir. Dördüncü alt probleme göre ise katılımcıların ders içi değişikliklere yoğunlaştığı görülmektedir. Materyalleri çeşitlendirmek, yaparak yaşayarak öğrenmeyi sağlamak, günlük hayat örneklerini arttırmak, matematik tarihini derse aktarmak katılımcıların yapacakları değişiklikler arasındadır. Beşinci alt probleme göre kültürel çatışmalar, dil farklılıkları, matematiğin soyut konuları, sınıfların kalabalıklığı, müfredat kaygısı gibi nedenlerden ötürü zorluk yaşanacağı düşünülmektedir. Ayrıca sınav sistemine göre işlenen derslerden ötürü kültürel ögelerin derse dahil edilmesinin zor olacağı katılımcılar tarafından dile getirilen bir görüştür. Araştırma, eğitim-öğretim sürecinin önemli bir parçası olan öğretmen ve adayların düşüncelerini incelediği için öğretim programlarının şekillenmesi açısından literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Küreselleşen dünya sisteminde farklı kültürlerin ders programları içine entegre edilmesi uygulayıcılara, bu konuya yönelik çalışmaların arttırılması araştırmacılara önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to reveal the ideas of the participants about the relationship between culture and mathematics, to determine the difficulties and benefit of the mathematics course by including cultural elements, to determine the cultural elements that the participants use or intend to use in their lessons, to examine the changes they have made or intend to make in the teaching process in order to include students from different cultures in the course. The participants of the research, which is carried out with phenomenology design from qualitative research designs, consist of 34 teacher candidates who are studying at Yıldız Technical University, determined by the purposeful sampling method, and 34 mathematics teachers who are actively working at various levels. Data were collected with 5 open-ended questions created by taking expert opinion. The qualitative data obtained was analyzed by determining the themes and codes through content analysis. According to the first sub-problem, it was determined that the participants approached from different angles when defining mathematics and that most of the participants were close to the absolutist philosophy of education. According to the results of the second sub-problem, mathematics courses that are taught by including cultural elements will increase the academic success, interest and motivation of the students, improve their social and communication skills, and gain cultural awareness. According to the third sub-problem, it was determined that the participants would prefer more local cultural elements in their courses and that they would bring the values that the students are familiar with to the lesson. According to the fourth sub-problem, it is seen that the participants focus on the changes in the course. Diversifying the materials, ensuring learning by living by doing, increasing daily life examples, transferring the history of mathematics to the course are among the changes that the participants will make. According to the fifth sub-problem, it is thought that there will be difficulties due to cultural conflicts, language differences, abstract subjects of mathematics, crowding of classes, curriculum anxiety. It is also an opinion expressed by the participants that it will be difficult to include cultural elements in the course due to the courses taught according to the examination system. Since the research examines the thoughts of teachers and candidates, which are an important part of the education process, it is thought that it will contribute to the literature in terms of shaping the curriculum. In the globalizing world system, it is recommended to integrate different cultures into the curriculum and to increase the studies on this subject to the researchers.