E7 ülkelerinde döviz kuru ile borsa getirileri arasındaki ilişki
Relationship between exchange rate and exchange returns in E7 countries
- Tez No: 750596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRİYE GÜL REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, E7 ülkelerinde döviz kurları ile piyasa endeksleri arasında ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Bilindiği üzere ülkeler gelişmişlik düzeyi ve ekonomik durumlarına göre: en az gelişmiş ülkeler, az gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkeler ve gelişmiş ülkeler gibi isimlerle sınıflandırılmaktadır. Bu araştırmada kullanılan, literatüre E7 (Emerging 7) olarak giren ülkeler ise gelişmişlik düzeyleri ve ekonomileri incelendiğinde gelişmekte olan ülkeler arasında yer almakta olup gelişmekte olan ülkeler arasında en iyi ekonomiye sahip ülkelerdir. Bu ülkeler: Hindistan, Endonezya, Çin, Türkiye, Brezilya, Rusya ve Meksika'dır. 01.01.2010-28.02.2021 dönemi haftalık verilerin kullanıldığı araştırmada; döviz kuru olarak ülkelerin ABD Doları kuru ve ülkelerin en çok işlem hacmine sahip piyasa endeksleri kullanılmıştır. Bu ülkelerde döviz kurları ile piyasa endeksleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla VAR (Vector Autoregression) analizi, etki tepki analizi ve Granger nedensellik analizi uygulanmıştır. Analizlerden elde edilen sonuçlar, Brezilya ve Hindistan dışında kalan diğer ülkelerde döviz kuru ile pay senedi piyasası arasında ilişki olduğunu, genel olarak Meksika' da döviz kurundan pay senedi piyasasına nedeni olduğunu gösterirken diğer ülkelerde (Çin, Rusya Türkiye ve Endonezya) pay senedi piyasasından döviz kurlarına doğru nedenselliğin olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was examined whether there is a relationship between exchange rates and market indices in E7 countries. As it is known, countries are classified according to their level of development and economic status: least developed countries, less developed countries, developing countries and developed countries. The countries that are used in this research and entered the literature as E7 (Emerging 7) are among the developing countries when their development levels and economies are examined, and they are the countries with the best economy among the developing countries. These countries are: India, Indonesia, China, Turkey, Brazil, Russia and Mexico. In the study using weekly data for the period 01.01.2010-28.02.2021; As the exchange rate, the US Dollar rate of the countries and the market indices with the highest trading volume of the countries were used. VAR (Vector Autoregression) analysis, impulse response analysis and Granger causality analysis were applied to reveal the relationship between exchange rates and market indices in these countries. The results obtained from the analyzes show that there is a relationship between the exchange rate and the stock market in countries other than Brazil and India, generally the cause from the exchange rate to the stock market in Mexico, while in other countries (China, Russia, Turkey and Indonesia) there is a relationship between the exchange rate and the stock market. It turns out that there is correct causality.