E7 ülkelerinde finansal derinlik göstergesi olarak piyasa kapitalizasyonu teorik temeller ve ampirik bulgular
Market capitalization as an indicator of financial depth in E7 countries: Theoretical foundations and empirical findings
  1. Tez No: 963622
  2. Yazar: YUSUF KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TUNALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, dünya ekonomisinde giderek artan ağırlıklarıyla dikkat çeken E7 ülkelerinde (Çin, Hindistan, Endonezya, Meksika, Rusya, Türkiye ve Brezilya) piyasa kapitalizasyonunu etkileyen makroekonomik, parasal ve kurumsal faktörleri 2002-2022 dönemi verileriyle ampirik olarak incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, gelişmekte olan sermaye piyasalarında piyasa kapitalizasyonunu belirleyen dinamiklerin çok değişkenli yapısını analiz ederek yatırımcı davranışlarını, finansal derinliği ve yapısal reform ihtiyaçlarını ortaya koymaktır. Bu kapsamda, panel veri yöntemiyle üç aşamalı modelleme yapılmış; ilk modelde temel makroekonomik değişkenler (GSYİH, enflasyon, döviz kuru, faiz oranı, kurumlar vergisi), ikinci modelde parasal değişkenler (para arzı, kredi/mevduat oranı) dâhil edilmiş; üçüncü modelde ise yönetişim göstergeleri (hukukun üstünlüğü, yolsuzluk kontrolü, düzenleyici kalite) eklenerek kurumsal yapıların etkisi analiz edilmiştir. Ekonometrik analizde Driscoll-Kraay standart hataları ile zamanlar arası bağımlılık dikkate alınmış, model varsayımları istatistiksel testlerle doğrulanmıştır. Bulgular, ekonomik büyüme, para arzı ve yönetim kalitesinin piyasa kapitalizasyonunu pozitif yönde etkilediğini; döviz kuru oynaklıkların ve yüksek enflasyonun ise negatif etkiler yarattığını göstermektedir. Ayrıca, yönetişim değişkenlerinin modele eklenmesi modelin açıklayıcılığını anlamlı biçimde artırmıştır. Elde edilen sonuçlar, finansal derinliğin sadece ekonomik büyüme değil, aynı zamanda kurumsal yapı ve siyasi istikrarla da yakından ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmanın özgün katkısı, hem ampirik düzeyde çok boyutlu bir modellemenin sunulması hem de E7 ülkeleri gibi heterojen yapıya sahip ekonomilerde sermaye piyasalarının farklı tepkilerinin karşılaştırmalı olarak ortaya konmasıdır. Çalışma, politika yapıcılar için yönetişim reformlarının piyasa kapitalizasyonu üzerindeki etkisine dikkat çekerken; yatırımcılar açısından ise ülke risklerini değerlendirmede sadece ekonomik göstergelerin değil, kurumsal yapının da dikkate alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study empirically examines the macroeconomic, monetary, and institutional factors affecting market capitalisation in E7 countries (China, India, Indonesia, Mexico, Russia, Türkiye, and Brazil), which have been drawing increasing attention with their growing weight in the global economy, using the data from the period 2002–2022. The study's primary aim is to analyse the multidimensional structure of the dynamics determining market capitalisation in emerging capital markets, and to reveal investor behaviour, financial depth, and the need for structural reforms. Within this scope, a three-stage modelling was employed implementing the panel data method: in the first model, the main macroeconomic variables (GDP, inflation, exchange rate, interest rate, corporate tax); in the second model, monetary variables (money supply, loan/ deposit ratio) were included; and in the third model, the impact of institutional structures was analysed adding the governance indicators (rule of law, control of corruption, regulatory quality). In the econometric analysis, Driscoll–Kraay standard errors and cross-sectional dependence were taken into consideration, and the model assumptions were verified through statistical tests. The findings indicate that economic growth, money supply, and governance quality impact market capitalisation positively, while exchange rate volatility and high inflation exert adverse effects. Besides, including governance variables enhanced the model's explanatory power significantly. The results reveal that financial depth is closely related to economic growth, institutional structure, and political stability. The study's original contribution lies in presenting a multidimensional model at the empirical level and comparatively revealing the diverse reactions of capital markets in heterogeneous economies, such as the E7. For policymakers, the study attracts attention to the influence of governance reforms on market capitalisation, while for investors, it highlights the significance of considering not only the economic indicators but also the institutional structure when assessing country risks.