Üniversite hastanesinde çalışan erkek sağlık personelinin cinsel doyum ve yorgunluk düzeylerinin ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
An investigation of sexual satisfaction, fatigue levels, and associated factors among male healthcare personnel working in a university hospital
- Tez No: 921918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGÜL DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, üniversite hastanesinde çalışan erkek sağlık personelinin cinsel doyum ve yorgunluk düzeylerini belirlemek ve ilişkili faktörleri incelemek amacıyla yürütülmüştür. Tanımlayıcı tipteki bu araştırma, Nisan 2023 ve Mayıs 2024 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinde çalışan 523 erkek sağlık personeli ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Tanımlayıcı Bilgi Formu, Chalder Yorgunluk Ölçeği ve Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği kullanılarak, çevrimiçi formlar aracılığıyla toplanmıştır. Veri analizi için frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum-maksimum değerler ve gruplar arası karşılaştırmalar için t testi, ANOVA testi ve regresyon ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği puan ortalaması 40.3±16.3 (Min:3, Max:78) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the sexual satisfaction and fatigue levels of male healthcare personnel working in a university hospital and to examine the associated factors affecting these levels. This descriptive study was conducted with 523 male healthcare personnel working at a university hospital between April 2023 and May 2024. Data was collected through online forms using the Descriptive Information Form, Chalder Fatigue Scale, and Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale. For data analysis, frequency, percentage, mean, standard deviation, minimum-maximum values, t-test, ANOVA test, regression, and correlation analyses were used for intergroup comparisons. According to the research findings, the average score of the Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale was found to be 40.3±16.3 (Min: 3, Max: 78).