Bir işyeri çalışanlarının sağlık algıları, davranışları, işten kaynaklanan stres ve algıladıkları desteğe ilişkin özellikleri
Health perceptions, behaviors, work-related stress and perceived support among the employees of a workplace
  1. Tez No: 525946
  2. Yazar: AYHAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SAKARYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: İnsanların kendi sağlıkları üzerindeki kontrollerini artırmalarını ve sağlıklarını geliştirmelerini sağlayan sağlığın geliştirilmesi sürecinin beş alanı kapsadığı görülmektedir. Bunlar; sağlıklı kamu politikaları oluşturmak, destekleyici çevreler yaratmak, toplum eylemlerini güçlendirmek, kişisel becerileri geliştirmek, sağlık hizmetlerini yeniden düzenlemektir. Çalışanlar iş yerlerinde kimyasal faktörler, fiziksel faktörler (ışıklandırma, gürültü, iklimlendirme sistemleri), enfeksiyöz faktörler, ergonomik faktörler, beslenme ve psikososyal faktörler (şiddet, stres, iş doyumu) gibi bir takım risk etmenleri ile karşı karşıyadır. Bu çalışmada, daha sonra yürütülmesi planlanan iş yerinde sağlığın geliştirilmesi etkinliğinin ilk basamağı olarak, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü (İHSM) çalışanlarının sağlık durumu, sağlıkla ilgili alışkanlıkları ve ruh sağlığına etki eden; iş stresi, iş yaşam dengesi, örgütsel destek, yönetici desteği ve arkadaş desteği düzeyinin ve ilişkili etkenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma sonunda elde edilecek bulgular, çalışanların sağlıklarının geliştirilmesi ve destekleyici bir işyeri ortamı sağlanması konusunda önemli veriler sağlayacaktır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte olan araştırmanın evrenini İHSM ana bina çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem seçilmemiş, çalışmaya katılmayı kabul eden ve veri toplama sürecinde aktif olarak çalışmakta olan tüm çalışanlar araştırmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılım oranı % 65,4'tür. Veri formu sosyodemografik özellikleri içeren anket ile Türkçe geçerlik-güvenirliği yapılmış olan iş yükü, iş kontrolü, sosyal destek, algılanan örgütsel destek, algılanan yönetici desteği, algılanan çalışma arkadaşları desteği ile iş-aile yaşam çatişması ölçeklerini kapsamaktadır. Araştırma için Acıbadem Üniversitesi Etik Kurulu tarafından etik kurul onayı 2015/6 sayılı 05.05.2015 tarihinde alınmıştır Bulgular: Araştırmaya katılan 329 çalışanın yaş ortalaması 34,81±8,73'dir, % 62'si kadındır, ortanca çalışma süresi 6 yıldır. Çalışanların % 53,3'ü memur, % 36,5'i veri giriş elemanı (VGE), % 11,2'si şoför, hizmetli ve güvenlik elemanıdır. VGE ve memur dışı çalışanlar şirket personeli olarak tanımlanmıştır. Çalışanların %39,8'inin tanısı konmuş herhangi bir hastalığı bulunmaktadır, %24'ü genel sağlık durumunu orta-kötü olarak belirtmiştir, %9'u obezdir, %34,2'si sigara içmektedir, %32,8'i fiziksel olarak inaktiftir ve günlük sebze-meyve tüketimi ortanca 2 porsiyondur. Ölçek puanları ile ilişkili olabilecek değişkenler analiz edildiğinde, cinsiyet, çocuk sahibi olma, medeni durum, sigara-alkol alışkanlıkları, fiziksel aktivite yapma durumu ile ölçek puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Background and aim: Health promotion is a process which allows people to have more control over their health and it comprises five action areas: building healthy public policy, creating supportive environments, strengthening community action, developing personal skills, and re-orienting health care services. In workplaces, workers are exposed to some risk factors, such as chemical, physical (lightening, noise, air conditioning systems), infectious, ergonomic, dietary and psychological (violence, stress, job satisfaction) factors. This study, as the starting point of another health promotion activity in workplaces, aims to determine the factors associated with mental health, such as work stress level, work life balance, organizational support, managerial and fellow workers' support, of the employees work in the Public Health Directorate of Istanbul. The study results will provide important information about improvement of health of workers and supportive environments in workplaces. Methods: This cross-sectional study was conducted among the workers employed in the main building of the Public Health Directorate of Istanbul. The study population was not sampled and all workers who were actively working during the data collection and those who accepted to participate were included in the study. Participation rate was 65.4%. The data collection form was composed of a questionnaire for socio-demographic characteristics of the participants; and the scales of work load, work control, social support, perceived organizational support, perceived managerial support, perceived support from fellow workers, and work-family life conflict (the Turkish validity and reliability of the scales had previously done). The study was approved by the Ethical Committee of the Acıbadem University in May 5, 2015 with the issue number 2015/6. Results: The average age of the total 329 participants was 34.81±8,73; 62%of them were women and the median duration of employement was 6 years. Of the total employees, 53.3% were officers, 36.5% were data entry clerks, 11.2% were drivers, servants or security officers. The staff other than officers and data entry clerks were defined as company staff. Of the total population, 39.8% have a previously diagnosed disease; 24% defined their general health status as moderate or bad; 9% were obese; 34.2% were smokers; 32.8% were physically inactive; and the median fruit and vegetable consumption was 2 portions. Regarding the possible factors associated with the scale scores, no associaten was found between gender, having children, marital status, smoking-alcohol habits, physical activity and the scores (p>0.05).