Uzaktan beden eğitiminde öğretmenlik uygulaması deneyimleri
Teaching practice experiences in distance physical education
- Tez No: 750604
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIVANÇ SEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; uzaktan eğitim sürecinde oyunlaştırma ile yeniden tasarlanan öğretmenlik uygulaması dersindeki öğretmen adaylarının ve öğrencilerin deneyimlerini incelemektir. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması deseni kullanılmıştır. Araştırmaya; öğretmenlik uygulama dersini çevrimiçi alan 4 beden eğitimi ve spor öğretmen adayı ile 420 lise öğrenci arasından gönüllü 23 öğrenci katılmıştır. Bu araştırmada; araştırmacı alan gözlem notları, danışman öğretim üyesi, araştırmacı ve öğretmen adayları ile haftalık yapılan çevrimiçi görüşmeler, öğretmen adayları ve öğrencilerle yapılandırılmış görüşme sorularını içeren çevrimiçi odak grup görüşmeleri gerçekleştirilerek veriler toplanmıştır. Bulgular: Tematik içerik analizi sonucu öğretmen adayları ve öğrenciler olmak üzere 2 ana başlıkta bulgulara ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarına ait bulgular; Çevrimiçi avantajlar, Öğretim Tasarımı, Mesleki Gelişim, Öğrenme Ortamı Sınırlılıkları ve İletişim olmak üzere toplam 5 adet ana tema ortaya konmuştur. Öğrencilere ait bulgular ise; Eğitim Ortamına Ön Yargı ve Kaygı, Derse Katılımı Artıran Etkenler, Derse Katılımda Sınırlılıklar ve İletişim olmak üzere 4 adet ana tema oluşmaktadır. Sonuç: Bu araştırmada, öğretmen adayları ve öğrenciler ait bulgular doğrultusunda çevrimiçi öğretmenlik uygulaması deneyimde olumlu ve olumsuz sonuçlara ulaşılmıştır. Karşılaşılan sınırlılıklar hakkında önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research was to examine the experiences of preservice teachers and highschool students in the teaching practicum course redesigned with gamification in the distance education process. Materials and methods: In this study, action research design, one of the qualitative research designs, was used. A total of 4 physical education and sports preservice teachers who took the teaching practicum course online and 23 volunteer students from 420 high school students participated in this study. The data was collected by conducting online focus group interviews, researcher's field notes, weekly online interviews with advisor, researcher and preservice teachers, and structured interviews with preservice teachers and students. Results: As a result of the thematic content analysis, findings were obtained under two main themes: preservice teachers and students. Findings of preservice teachers; A total of 5 main themes were revealed as Online advantages, Instructional Design, Professional Development, Learning Environment Limitations and Communication. The findings of the students are under 4 main themes: Prejudices and Anxiety in the Educational Environment, Factors Increasing Class Participation, Limitations in Class Participation and Communication. Conclusion: In this study, positive and negative results were obtained in the online teaching practice experience in line with the findings of preservice teachers and students. Suggestions about the limitations encountered are also included.