Humerus distal ucu morfometrik analizi
The morphometric analyzis of distal humerus
  1. Tez No: 750605
  2. Yazar: BEYZA NUR CAYMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Giriş-Amaç: Humerus distal ucu dirsek ekleminin yapısına katılan üst ekstremite'nin en uzun kemiğidir. Tez çalışmamızda kuru humerus kemiklerinde humerus distal ucuna ait kemik yapıların morfometrik ve geometrik morfometri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Tez çalışmamızın hedeflerinde; humerus distal ucu yapısındaki morfolojik özelliklerin lineer ölçümleri ile humerus hakkında detaylı bilgi verme amaçlanmıştır. Ek olarak kuru humerus kemiklerinde cinsiyet tahmini yapılması amaçlanmıştır. Lineer ölçümlere ek olarak geometrik morfometri yöntemi ile şekil analizi yapılarak kemiklerdeki varyasyonel landmarkların belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Tez çalışmamız 40 adet (21 adet sağ, 19 adet sol) kuru humerus kemiği üzerinde gerçekleştirildi. Humerus distal ucu incelenerek 36 adet humerusta cinsiyet tahmini yapıldı ve kemiklerin 24'ü erkek, 12'si kadın olarak tahmin edildi. Humerus distal ucunda belirlenen parametreler üzerinde dijital Image J programında lineer ölçümler yapıldı. Ek olarak literatürde geçen Rogers yöntemi kullanılarak kuru humerus kemiklerinde cinsiyet tahmini yapılması amaçlandı. Ayrıca geometrik morfometri yöntemi ile humerus distal ucunda posterior ve inferior görüntülerde belirlenen landmarklar üzerinde şekil analizi yapıldı. Bulgular: Humerus distal ucu lineer ölçüm sonuçlarına göre incelenen parametrelerde; trochlea humeri genişliği ile humerus distal uç iç rotasyon açısı bakımından sağ ve sol taraf arasında fark bulundu. Diğer parametreler arasında ise taraflar arasında fark bulunamadı. Cinsiyetler arası ölçüm bulgularının elde edilmesi için Rogers adlı bilim adamının oluşturduğu sınıflandırma yöntemi kullanılarak, humeruslara ait cinsiyet tahminleri yapıldı. Rogers yöntemine göre çalışmamızdaki humerusların cinsiyet sonuçlarında toplam 40 adet kemikten 36 tanesinde cinsiyet tahmini yapıldı. Sonuç olarak sağ tarafa ait 20 humerus'un 15 tanesi erkek; 5 tanesi kadın olarak tahmin edildi. Sol taraftaki 16 humerus'un 9 tanesi erkek; 7 tanesi kadın olarak tahmin edildi. Rogers yöntemine göre cinsiyet tahmini yapılan humerus distal parametrelerinde her iki cinsiyette de taraflar arasında trochlea humeri genişliği ile humerus distal uç iç rotasyon açısı parametreleri hariç diğer bütün parametrelerde fark bulunamadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: The distal end of the humerus is the longest bone of the upper limb, which joins the structure of the elbow joint. In our thesis study, it was aimed to examine the bone structures belonging to the distal end of the humerus in terms of morphometric and geometric morphometry in dry humeral bones. The aim of our thesis study was to provide detailed information about the humerus by using linear measurements of morphological features in the structure of the distal end of the humerus. In addition, it is aimed to make gender estimation in dry humeral bones. In addition to linear measurements, it was aimed to determine variational landmarks in bones by performing shape analysis with geometric morphometry method. Materials and Methods: Our thesis study was carried out on 40 (21 right, 19 left) dry humerus bones. For the purpose of gender estimation, 36 bones were studied. By examining the distal end of the humerus, gender was estimated, and 24 were male and 12 were female. Linear measurements were made in the digital Image J program on the parameters determined at the distal end of the humerus. In addition, it is aimed to make gender estimation in dry humeral bones using the Rogers method mentioned in the literatüre. In addition, shape analysis was performed on the landmarks determined in the posterior and inferior images at the distal end of the humerus using the geometric morphometry method. Results: According to the results of the linear measurement of the distal end of the humerus, There was a difference between the right and left sides in terms of trochlea humeri width and the angle of internal rotation of the distal end of the humerus in the parameters examined. There was no difference between the parties in other parameters. In order to obtain the measurement findings between the sexes, gender estimations of the humerus were made using the classification method created by the scientist named Rogers. According to the Rogers method, in the gender results of the humerus in our study, gender estimation was made in 36 bones out of a total of 40. As a result, 15 of the 20 humerus on the right side were male; 5 of them were estimated to be women. Of the 16 humerus on the left, 9 are male; 7 of them were estimated to be women. In the distal humerus parameters estimated by the Rogers method, no difference was found between the sides of both sexes in all other parameters except for trochlea humeri width and humerus distal end ınternal rotation angle parameters (p>0.05).